Dzieje Tristana i Izoldy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Izolda o Białych Dłoniach

Tragiczna bohaterka tragedii, córka władcy Bretonii i prawowita żona Tristana. Bohater poślubia ją, przekonany o swojej niechęci Izoldy Jasnowłosej. Po zawarciu małżeństwa, Tristan postanawia jednak dochować wierności pierwszej kochance. Swoją wstrzemięźliwość tłumaczy żonie ślubem złożonym Bogu. Gdy młoda małżonka odkrywa prawdę, postanawia się zemścić. W finale utworu okłamuje umierającego Tristana przekazując mu błędną informację o przypływającym statku (czarny żagiel zamiast białego). Gdy w zamku pojawia się Izolda Jasnowłosa, małżonka Tristana – pełna wyrzutów sumienia – zezwala przybyszce pożegnać ukochanego mężczyznę.

Król Marek

Władca Kornwalii, wuj Tristana i mąż Izoldy Jasnowłosej. Król Marek to postać szlachetna i równie tragiczna jak pozostali bohaterowie opowieści. Sprawiedliwy, rozsądny i konsekwentny – jest przykładem wzorowego władcy. Przyjmuje na swój dwór osieroconego siostrzeńca i wychowuje go jak własnego syna. Gdy doradcy donoszą mu o romansie królowej z Tristanem, nie daje im wiary. Wielokrotnie przechytrzony przez kochanków, upokorzony i oszukany – nadal nie traci uznania w oczach poddanych. Na prośbę Tristana przyjmuje wiarołomna małżonkę pod swój dach. Bywa naiwny, ale jego zachowanie jest podyktowane wielką miłością zarówno do siostrzeńca, jak i małżonki. Król udowadnia swą szlachetność po śmierci kochanków, składając ich ciała we wspólnym grobowcu.

Baronowie

Andret (siostrzeniec króla Marka), Gwenelon, Gondoin, Denoalen – grupa czterech zamożnych szlachciców przebywających na dworze króla. Jedynym celem każdego z nich jest doprowadzenie do wygnania Tristana z zamku. Baronowie obawiają się, że bezdzietny władca odda swój majątek w ręce ukochanego siostrzeńca. Pod wpływem namów czworga doradców król Marek zezwala Tristanowi na poszukiwania właścicielki złotego włosa. Po zaślubinach króla baronowie śledzą nową władczynię i wykrywają jej romans. Od tego momentu usilnie starają się udowodnić nieprawość Tristana i ostatecznie osiągają swój cel, przypłacą go jednak życiem.

Brangien

Młoda wierna służąca Izoldy Jasnowłosej. Towarzyszy jej podczas podróży do Kornwalii. Przed wyjazdem matka księżniczki powierza jej napój o magicznych właściwościach. PrZez nieuwagę służki wywar zostaje wypity przez Izoldę i Tristana. Brangien bierze na siebie część winy kochanków. Zadośćuczynieniem służki jest zastąpienie swej pani w łożnicy króla; tym samym Izolda unika hańbiącej kary.

Frocyn

Karzeł, magik i błazen na dworze króla Marka. Na prośbę zazdrosnych baronów obiecuje pomoc w odkryciu miejsca schadzek kochanków. Niewiele brakuje, by karzeł osiągnął swój cel. Z pomocą Frocyna królowi udaje się podsłuchać rozmowę kochanków. Na szczęście dla nich samych, Tristan dostrzega obecność władcy (schowanego w konarach drzewa) i ostrzega ukochaną. Zawstydzony Frocyn podejmuje kolejną próbę udowodnienia swojej racji – namawia króla do opuszczenia zamku. Nocą rozsypuje wokół jej łoża mąkę. Nieuważny Tristan wpada w pułapkę (mąką zostaje zbroczona krwią z jego rany) i zostaje skazany na śmierć.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Tristana

    Tristan był synem Riwalena (króla Lonii) oraz Blancheflor (siostry króla Kornwalii). Nie było mu jednak dane poznać swoich rodziców – ojciec umarł na krótko przed jego narodzinami, a matka, nie mogąc znieść straty ukochanego, odeszła niedługo po wydaniu Tristana na świat. Małego... Więcej »

  • Charakterystyka Izoldy

    Izolda Jasnowłosa była córką króla Irlandii – Anguisha – oraz królowej Izoldy Starszej. Wiadomo, że jej matka doskonale znała sztukę ziołolecznictwa, której nauczyła swoją córkę. W „Dziejach Tristana i Izoldy” pojawia się, opłakując śmierć swego wuja... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 5 =
ola
2023-01-04 18:46:54
ok
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43