Charles Baudelaire - biografia i twórczość - strona 2

jednak przyszło mu czekać na uznanie. Po opublikowaniu „Kwiatów zła” (1857) wytoczono mu proces o obrazę moralności i skazano na karę grzywny. Należał do kół literackich, pracował nad przekładami (m.in. E.A. Poego). Dopiero ok. 1865 roku tomik został doceniony przez młode pokolenie poetów (Verlaine, Mallarmé).

W 1848 roku poeta przyłączył się do rewolucji lutowej, dając w ten sposób wyraz swojemu sprzeciwowi względem tradycyjnych zależności patriarchalnych. Krytykował Kościół i deprecjonował tradycyjne więzi rodzinne, nie uznawał autorytetów i nie krył skłonności do perwersyjnej erotyki.

Pod koniec życia, mieszkając w Brukseli, pracował nad poematami prozą. Jego stan zdrowia szybko się pogarszał, poeta szukał ukojenia w narkotykach. Stracił też większość pozostawionych mu przez ojca pieniędzy. W ostatnich latach życia korzystał z pomocy rządu i matki (nie wracał do kraju z obawy przed wierzycielami).

Kiedy był już bliski śmierci, sparaliżowany i niezdolny do mówienia, matka przewiozła go do Paryża. Zmarł w 1867 roku, prawdopodobnie wskutek powikłań wynikłych z syfilisu.

Twórczość Baudelaire'a

Poezja Baudelaire`a jest pesymistyczna, wyłania się z niej przekonanie o wszechobecności

Polecamy również:

 • Kwiaty zła - opracowanie ogólne zbioru

  „Les fleurs du mal” czyli „Kwiaty zła” albo „Kwiaty grzechu” to zbiór pochodzący z 1857 roku. Został on zadedykowany przez poetę Théophile'owi Gautier. Początkowo miał stanowić prezentacje siedmiu grzechów głównych, rodzących się z nudy. Jednak... Więcej »

 • Padlina - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Padlina” oparty jest na kontraście. Poeta zestawia w nim piękno, młodość i witalność z odrażającą brzydotą rozkładu. W dosadny sposób ukazuje ludzką przemijalność. Śmierć jest traktowana w tym kontekście jako naturalna i nieunikniona konsekwencja życia. Więcej »

 • Danse macabre - interpretacja i analiza wiersza

  Danse macabre był popularnym w średniowieczu motywem, przypominający o śmierci i jej naturze. W obrazach przedstawiających taniec śmierci portretowano postaci z różnych stanów, w różnym wieku, kobiety i mężczyzn, aby pokazać, że nikt nie może być pewny swojego jutra, a także – każdy... Więcej »

 • Albatros - interpretacja i analiza wiersza

  „Albatros” to wiersz dotyczący sytuacji artysty – tytułowy ptak jest symbolem twórcy. Utwór ukazuje jego dwoistą naturę: na wolności jest potężny, piękny, wzniosły, powoduje zachwyt i zazdrość. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
Łucja • 2021-10-20 17:24:00
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53