Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rewolucja przemysłowa w Anglii - skutki

Ostatnio komentowane
fajne
tuta • 2019-01-20 13:42:27
fajne
f0x • 2019-01-17 11:14:23
Tekst należy poprawić ze względu na to, że funkcje sądowe Izby Lordów zostały już ...
Bartek • 2019-01-16 19:11:55
chcesz w pape
SSASS • 2019-01-15 22:12:16
dzięki
ola • 2019-01-14 16:34:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zwielokrotnienie możliwości produkcyjnych przemysłu włókienniczego, metalurgicznego i hutniczego spowodowało zmiany zarówno w metodach produkcji, jak i samej strukturze społecznej. Procesy te jak najbardziej zasługują na miano rewolucji. Główną różnicą pomiędzy starym modelem produkcji a „nowoczesnym” była zmiana charakteru pracy z małych zakładów „domowych” na ogromne fabryki, bardzo przypominające te, które powstawały  kilkadziesiąt lat później na całym kontynencie w epoce „drapieżnego kapitalizmu”. Nowe możliwości, zapewniane przez maszyny powodowały, że zamiast wykwalifikowanych mistrzów rzemiosła opłacało się zatrudniać tanich robotników niewykwalifikowanych, zwłaszcza kobiety i dzieci. Maszyny mogły pracować dzień i noc bez względu na pogodę czy zmęczenie, stąd też powstał system zmianowy. Warunki pracy pozostawały oczywiście wiele do życzenia, jednak chętnych nie brakowało, stąd można było utrzymywać niską płacę, wyższą jedynie w wypadku osób znających się na naprawie i konserwacji maszyn, nadzorujących całą produkcję.

 Podobnie zmienił się wygląd zakładów hutniczych i metalurgicznych. Zaczęły powstawać gigantyczne konglomeraty, zazwyczaj, w celu przyśpieszenia i uproszczenia

Polecamy również:

  • Rewolucja przemysłowa - przebieg, najważniejsze wynalazki

    Rewolucja przemysłowa w Anglii była procesem przeobrażenia zarówno społeczeństwa, jak i środków produkcji w Wielkiej Brytanii w wieku XVIII. Była ona możliwa dzięki ogromnym zmianom w strukturze społecznej, pojawienia się nowego rodzaju szlachty – posiadaczy ziemskich i handlowców, jak... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =