Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tragizm bohatera romantycznego - opracowanie (wybrane przykłady) - strona 3

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

albo ojczyzna

Źródło tragizmu bohatera romantycznego niejednokrotnie tkwi również w konieczności dokonania wyboru pomiędzy miłością a obowiązkiem względem ojczyzny. Najbardziej znamiennym przykładem takiej sytuacji są losy Konrada Wallenroda, tytułowej postaci powieści poetyckiej Adama Mickiewicza. W utworze mówi się o nim:

Szczęścia w domu nie zaznał, bo go nie było w ojczyźnie.

Konrad porzuca swoją żonę Aldonę, aby podstępnie wstąpić w szeregi wroga i dokonać zemsty na zakonie krzyżackim. Ukochana bohatera z tego powodu zamyka się w wieży, gdzie umiera opuszczona i załamana.

Warto zauważyć, że tragiczny wymiar wyboru, jakiego dokonuje bohater, zwykle podkreśla symboliczna zmiana imienia. Walter Alf staje się zatem Konradem Wallenrodem a Gustaw Konradem. Chodzi tu o podkreślenie faktu zmiany tożsamości, która to metamorfoza ma charakter symbolicznej śmierci. Bohater umiera więc w wymiarze prywatnym, natomiast rodzi się jako człowiek działający na rzecz zbiorowości.

Ja czy naród

Można więc spojrzeć na tragizm bohatera romantycznego z jeszcze szerszej perspektywy niż alternatywa: miłość-ojczyzna. Mamy tu bowiem do czynienia z przeciwstawieniem racji jednostkowych i racji z

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 1 =