Reportaż - definicja, cechy, przykłady - strona 3

posługują technikami stosowanymi w beletrystyce, przez co granica pomiędzy dłuższymi i bardziej rozbudowanymi reportażami a powieściami może się zacierać.

Za najważniejszych polskich autorów reportaży w XX stuleciu uważa się: Ryszarda Kapuścińskiego, Hannę Krall, Teresę Torańską, Krzysztofa Mroziewicza, Alinę i Czesława Centkiewiczów, Melchiora Wańkowicza, Mariana Brandysa.

Warto również wymienić nazwisko amerykańskiego reportażysty – Boba Woodwarda, który w swoich tekstach często opisywał sposoby działania władz Stanów Zjednoczonych i funkcjonowania tamtejszych instytucji. Jego twórczość wpisuje się w niezwykle ostatnio popularny nurt dziennikarstwa śledczego.

Obok niego kolejną coraz silniejszą tendencją jest tzw. human interest journalism (teksty skupione na człowieku, jego pragnieniach, zainteresowaniach, osiągnięciach).

Polecamy również:

 • Powieść realistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść realistyczna narodziła się w XIX-wiecznej Francji. Po raz pierwszy terminu tego użyto w 1826 r. w trzynastym numerze „Mercure français du XIX siecle”. Stanowiło ono wtedy synonim tzw. „literatury prawdy”, miało jednak znaczenie pejoratywne, gdyż kojarzyło się z tym, co jest... Więcej »

 • Powieść naturalistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powstanie naturalizmu jako nurtu w literaturze ściśle wiąże się z postacią francuskiego pisarza Emile'a Zoli. Prekursorami nowego prądu byli m.in. Gustaw Flaubert i bracia Goncourt (w przedmowie do „Germinie Lacerteux” apelowali oni o absolutną naukowość literatury i kliniczne badanie zachowań... Więcej »

 • Powieść tendencyjna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść tendencyjna była gatunkiem literackim charakterystycznym dla polskiego pozytywizmu. Wraz z nadejściem nowej epoki zmianie uległ również obowiązujący światopogląd, a więc pożądane idee i wartości. Aby kształtować u ówczesnych określone cechy (patriotyzm, odpowiedzialność za siebie i innych,... Więcej »

 • Powieść przygodowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść przygodowa narodziła się w XVIII w. W jej powstaniu znaczącą rolę odegrały pamiętniki, dzienniki i różnego rodzaju relacje przedstawiające wydarzenia, jakich uczestnikami byli ich autorzy. Powieść przygodowa często łączona jest z powieścią podróżniczą – przedstawianie bohaterów... Więcej »

 • Powieść historyczna - definicja, cechy, przykłady

  Nowoczesna powieść historyczna narodziła się w XIX stuleciu, jednak jej początków badacze doszukują się już w starożytnych eposach, których akcja rozgrywa się na tle ważnych i znaczących wydarzeń dziejowych („Iliada”, „Eneida” itp.) oraz w średniowiecznych romansach rycerskich. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 5 =
xd
2020-03-30 18:04:30
Jerzy Dudek
Ostatnio komentowane
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42
dzk
mnie • 2021-11-23 20:42:14