Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki

Poczet królów i książąt polskich tworzą 44 rysunki Jana Matejki z lat 1890-1892. Cztery z nich przedstawiają polskie księżne i królowe – Dobrawę, Ryksę, Jadwigę i Annę Jagiellonkę.

Matejko planował stworzyć ilustrowaną historię Polski, jednak skupił się na przedstawieniach polskich władców. Do rysunków dołączono życiorysy ich bohaterów, które napisał Stanisław Smolka. Portrety powstały w kolejności chronologicznej. Pierwszym wydaniem tych prac zajął wiedeński drukarz i księgarz Maurycy Perles.

Cechy charakterystyczne

Rysunki Matejki są czarno-białe, choć artysta miał zamiar stworzyć również i kolorową wersję pocztu. Cechy, które malarz nadał postaciom królów trwale wpisały się w świadomość Polaków. Matejko doskonale potrafił odwzorować atrybuty, strój i wygląd postaci na podstawie źródeł historycznych.

Wizje o kolorowym zestawieniu władców Polski zrealizowali po śmierci swojego mistrza jego uczniowie – Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski.

Przed Janem Matejką w XVIII wieku poczet królów polskich stworzył Marcello Bacciarelli, natomiast prace mistrza polskiego malarstwa historycznego stały się inspiracją dla późniejszych prac Aleksandra Lessera i Ksawerego Pillatiego.

Zobacz również

 • Jan Matejko Bitwa pod Grunwaldem - opis, interpretacja, symbolika

  Jan Matejko malował „Bitwę pod Grunwaldem” przez sześć lat (1872-1878), posiłkując się „Rocznikami” Jana Długosza. Ostatecznie udało mu się osiągnąć niesamowity efekt – na płótnie o rozmiarach 426 x 987 cm w sposób monumentalny przedstawił jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej histo...

  Więcej
 • Jan Matejko Hołd pruski - opis, interpretacja i symbolika obrazu

  „Hołd pruski” Jana Matejki powstawał w okresie od 1879 do 1882 r. Przez trzy lata artysta stworzył monumentalne dzieło (388 x 785cm) nawiązujące do wydarzeń z 10 kwietnia 1525 r., kiedy to Albrecht Hohenzollern złożył hołd Zygmuntowi I Staremu, czyniąc z Prus Zakonnych Księstwo Pruskie, będące od te pory ;ennem Polski.

  Więcej
 • Jan Matejko Stańczyk - opis, interpretacja i symbolika obrazu

  Pełny tytuł obrazu znanego powszechnie jako „Stańczyk” brzmi: „Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska”. Dzieło to powstało w roku 1862 i przyniosło autorowi olbrzymie poważanie oraz otwarło przed nim drzwi do malarskiej kariery.

  Więcej
 • Jan Matejko Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem - opis, interpretacja i analiza obrazu

  „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to obraz Jana Matejki, który powstał w 1873 r. Artysta namalował go techniką olejną na płótnie mierzącym 225 x 315 cm. Jak wskazuje tytuł, dzieło nawiązuje do jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów w polskiej historii – Mikołaja Kopernika, kt&oacut...

  Więcej
 • Jan Matejko Rejtan - Upadek Polski - opis, interpretacja i analiza obrazu

  Obraz Jana Matejki „Rejtan – Upadek Polski” pochodzi z roku 1866 i przedstawia gwałtowny sprzeciw Tadeusza Rejtana wobec postanowień sejmu rozbiorowego. Jest to dzieło o tematyce historycznej, ukazujące autentyczny epizod z dziejów Polski. Matejko nie jest do końca wierny faktom, jego dzieło to nie tylko przedstawieni...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11