Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Poczet królów i książąt polskich tworzą 44 rysunki Jana Matejki z lat 1890-1892. Cztery z nich przedstawiają polskie księżne i królowe – Dobrawę, Ryksę, Jadwigę i Annę Jagiellonkę.

Matejko planował stworzyć ilustrowaną historię Polski, jednak skupił się na przedstawieniach polskich władców. Do rysunków dołączono życiorysy ich bohaterów, które napisał Stanisław Smolka. Portrety powstały w kolejności chronologicznej. Pierwszym wydaniem tych prac zajął wiedeński drukarz i księgarz Maurycy Perles.

Cechy charakterystyczne

Rysunki Matejki są czarno-białe, choć artysta miał zamiar stworzyć również i kolorową wersję pocztu. Cechy, które malarz nadał postaciom królów trwale wpisały się w świadomość Polaków. Matejko doskonale potrafił odwzorować atrybuty, strój i wygląd postaci na podstawie źródeł historycznych.

Wizje o kolorowym zestawieniu władców Polski zrealizowali po śmierci swojego mistrza jego uczniowie – Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski.

Przed Janem Matejką w XVIII wieku poczet królów polskich stworzył Marcello Bacciarelli, natomiast prace mistrza polskiego malarstwa historycznego stały się inspiracją dla późniejszych prac Aleksandra Lessera i Ksawerego Pillatiego.

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');