Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

George Bernard Shaw, Pigmalion – streszczenie - strona 3

się. Panna Doolittle oczarowała wszystkich zebranych swoim wyglądem i przez chwilę wypowiadała się bardzo przykładnie. Zapomniała się jednak i wyprowadzona z równowagi zaczęła pospolicie opowiadać o swoim życiu rodzinnym. Higgins zabiera ją i wychodzą, a goście zaczynają dyskutować o nowym stylu towarzyskim jaki rzekomo miała reprezentować Eliza.

Matka Higginsa uważała, że dziewczyna nigdy nie nauczy się dobrych manier, bo sam jej syn ich nie posiada. Zarzuca mu, że razem z pułkownikiem bawią się dziewczyną jak lalką. Zastanawiała się co będzie z panną Doolittle po zakończeniu tej zabawy, jednak mężczyźni lekceważą jej uwagi.

Kilka miesięcy później wszyscy udają się na zapowiedziany bal do ambasady. Znów oczarowała towarzystwo, aż niektórzy z zebranych wzięli ja za księżniczkę z innego kraju, ze względu na jej przesadnie poprawną angielszczyznę. Dawny uczeń Higginsa, Węgier próbuje dociec kim tak naprawdę jest Eliza i oznajmia, że na pewno jest węgierską księżniczką. Niedługo potem cała trójka opuszcza przyjęcie, a w domu uznają je za sukces. Panowie rozmawiają między sobą traktując Elizę jak powietrze. Cieszą się, że eksperyment niedługo się kończy, gdyż zacząć ich już nudzić. Wychodzą

Zobacz również

 • Knut Hamsun – biografia, książki

  Urodził się w 1859 roku w Lome w Norwegii, a jego prawdziwe nazwisko to Knut Pedersen. Pisarz spędził dzieciństwo w ubogich warunkach, ciężko pracował na farmie swojego wuja w Hamsund. Jako nastolatek opuścił rodzinny dom i żyje wykonując różne prace dorywcze m.in. jako szewc czy korepetytor.

  Więcej
 • Antonina Domańska - życie, twórczość

  Antonina Domańska urodziła się we wrześniu 1853 roku w Kamieńcu Podolskim w rodzinie kultywującej tradycje patriotyczne.

  Więcej
 • Stanisław Korab-Brzozowski – biografia, twórczość

  Polski poeta i tłumacz urodził się 1876 roku w Syrii. Jest uznawany za czołowego przedstawiciela nurtu fin de siècle'u w Polsce, czyli twórczości budowanej wokół poczucia schyłku i dekadenckimi wizjami końca XIX wieku.

  Więcej
 • Marcel Proust – biografia, twórczość

  Marcel Proust urodził się 10 lipca 1871 roku Auteuil w Paryżu. Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Czas jego narodzin przypadał na trudy dla Francji okres tłumienia Komuny Paryskiej i powstania Trzeciej Republiki Francuskiej. O społecznym aspekcie tych przemian w dużej mierze traktuje jego najsłynniejsza powieść – W poszukiwaniu s...

  Więcej
 • Siergiej Jesienin – biografia, twórczość

  Rosyjski poeta urodzony 3 października 1985 roku w Konstantiowie. Pochodził z rodziny chłopskiej, która jednak porzuciła go w dzieciństwie – został wychowany przez swoich dziadków.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28