Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

George Bernard Shaw, Pigmalion – streszczenie

Akcja rozpoczyna się w Londynie podczas pewnego burzowego wieczoru. Matka i córka posyłają syna by zorganizował powóz, którym mogłyby wrócić do domu. Chłopiec po drodze potrąca kwiaciarkę, której rozsypuje kwiaty – matka płaci kobiecie za stracony towar. W cieniu kościoła, gdzie skryli się pozostali przechodnie, chowa się także oficer, któremu kwiaciarka próbuje sprzedać bukiet. Ktoś ostrzega ją, że jakiś nieznany człowiek ukryty w cieniu zapisuje w notesie wszystkie jej słowa. Wszyscy wrogo patrzą na jegomościa z notatnikiem, a on doskonale odgaduje pochodzenia każdego z towarzyszy na podstawie ich sposobu wypowiadania się.

Ulewa przechodzi i ludzie rozchodzą się, każdy w swoja stronę. Nieznajomy oświadcza wojskowemu, że jest fonetykiem i dlatego na podstawie mowy potrafi rozpoznać pochodzenie człowieka, wystarczy analiza jego akcentu. Twierdzi, że dzięki fonetyce można by z kwiaciarki uczynić księżniczkę. Okazuje się, że fonetyk i wojskowy mieli zamiar się ze sobą spotkać. Wojskowy to Pickering, a fonetyk to Henry Higgins.

Kwiaciarka Eliza Doolittle w nocy długo rozmyślała o słowach tajemniczego Higginsa oraz o pieniądzach,  które dostała od niego na odchodne. W końcu żyła w skrajnej

Zobacz również

 • Knut Hamsun – biografia, książki

  Urodził się w 1859 roku w Lome w Norwegii, a jego prawdziwe nazwisko to Knut Pedersen. Pisarz spędził dzieciństwo w ubogich warunkach, ciężko pracował na farmie swojego wuja w Hamsund. Jako nastolatek opuścił rodzinny dom i żyje wykonując różne prace dorywcze m.in. jako szewc czy korepetytor.

  Więcej
 • Antonina Domańska - życie, twórczość

  Antonina Domańska urodziła się we wrześniu 1853 roku w Kamieńcu Podolskim w rodzinie kultywującej tradycje patriotyczne.

  Więcej
 • Stanisław Korab-Brzozowski – biografia, twórczość

  Polski poeta i tłumacz urodził się 1876 roku w Syrii. Jest uznawany za czołowego przedstawiciela nurtu fin de siècle'u w Polsce, czyli twórczości budowanej wokół poczucia schyłku i dekadenckimi wizjami końca XIX wieku.

  Więcej
 • Marcel Proust – biografia, twórczość

  Marcel Proust urodził się 10 lipca 1871 roku Auteuil w Paryżu. Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Czas jego narodzin przypadał na trudy dla Francji okres tłumienia Komuny Paryskiej i powstania Trzeciej Republiki Francuskiej. O społecznym aspekcie tych przemian w dużej mierze traktuje jego najsłynniejsza powieść – W poszukiwaniu s...

  Więcej
 • Siergiej Jesienin – biografia, twórczość

  Rosyjski poeta urodzony 3 października 1985 roku w Konstantiowie. Pochodził z rodziny chłopskiej, która jednak porzuciła go w dzieciństwie – został wychowany przez swoich dziadków.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28