Organicyzm - definicja, twórca, opis

Definicja   

Organicyzm to pogląd filozoficzny, w myśl którego społeczeństwo postrzegane jest jako żywy organizm. Jego funkcjonowanie i rozwój zależne są od działania pomniejszych części – ściśle powiązanych ze sobą organów.
    

Twórca   

Organicyzm do nauk socjologicznych wprowadził w XIX stuleciu Herbert Spencer. Jednak jest to pogląd znacznie starszy, reprezentowany już w starożytności zarówno przez myślicieli greckich (Platon, stoicy), jak i chrześcijańskich (święty Paweł). Najsilniejsze oddziaływanie tego sposobu patrzenia na społeczeństwo miało miejsce właśnie w czasach nowożytnych. Wielki wpływ miało na to znaczne zainteresowanie naukami przyrodniczymi oraz panujący wówczas monizm przyrodniczy – przekonanie, że natura i świat ludzki rządzą stanowią jedność, a więc rządzą się tymi samymi prawami.
    

Opis   

Organicyzm to pogląd odrzucający redukcjonizm, czyli przekonanie, iż opisanie większej całości jest możliwe tylko poprzez charakterystykę jego części. W przypadku organicyzmu bytem złożonym jest społeczeństwo, które składa się z mniejszych elementów nieustannie wchodzących ze sobą w interakcje. Są nimi rozmaite instytucje, organizacje itp., jakie można porównać do poszczególnych organów ludzkiego ciała – nerek, wątroby itd. Jeśli jedna z nich przestanie działać we właściwy sposób, normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Zwolennicy organizmu dostrzegali więc, że społeczeństwo składa się z mniejszych części, lecz nie stawiali znaku równości między sumą tych elementów a bytem głównym. Był on dla nich czymś więcej niż ich całość, posiadał także własne, charakterystyczne cechy, które nie opisywały poszczególnych fragmentów.
    
Zwolennicy organicyzmu byli także w opozycji do przedstawicieli mechanicyzmu – poglądu popularnego w okresie od XVI do XVIII stulecia, w myśl którego wszystkie zjawiska i procesy można wyjaśnić poprzez zastosowanie terminologii właściwej dla mechaniki (również należących do tej nauki pojęć i praw).
    
Ważną cechą organicyzmu jest fakt, iż koncepcja ta odrzuca założenia witalizmu, czyli poglądu głoszącego przekonanie, że w zjawiskach życiowych obecne są rozmaite siły nadprzyrodzone napędzające kolejne wydarzenia. Organicyzm opisywał te zjawiska w sposób czysto biologiczny, co doskonale korespondowało z ówczesnymi tendencjami naukowymi.

Polecamy również:

 • August Comte - biografia, poglądy, dzieła

  August Comte przyszedł na świat 19 stycznia 1798 r. w Montpellier. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej  Lycée Joffre uczęszczał na uniwersytet w mieście, w którym się urodził. Następnym etapem jego nauki była elitarna politechnika w Palaiseau pod Paryżem (École Polytechnique),... Więcej »

 • John Stuart Mill - biografia, poglądy, dzieła

  John Stuart Mill przyszedł na świat 20 maja 1806 r. w Londynie. Już od dziecka wychowywał się w myśl nowoczesnych prądów myślowych – jego ojciec, James Mill, był olbrzymim zwolennikiem utylitaryzmu (a także, obok Benthama, jednym z twórców tej doktryny), zgodnie z którą pragnął... Więcej »

 • Henry Spencer - biografia, poglądy, dzieła

  Herbert Spencer przyszedł na świat w angielskim mieście Derby dnia 27 kwietnia 1820 r. Jego ojciec – George Spencer – opuścił kościół metodystów na rzecz Religijnego Towarzystwa Przyjaciół (zwanego także kwakrami). Było to zgromadzenie pacyfistyczne i kładące wielki nacisk na... Więcej »

 • Hipolit Taine - biografia, poglądy, dzieła

  Hipolit Taine przyszedł na świat 21 kwietnia 1828 r. we francuskiej miejscowości Vouziers. Uczęszczał on do szkoły z internatem, zajęcia odbywały się w College Bourbon. Już jako trzynastolatek Taine odznaczał się on niesamowitymi zdolnościami, co przyniosło mu wiele nagród (zarówno w przedmiotach... Więcej »

 • Utylitaryzm - definicja, rodzaje, opis

  Utylitaryzm to koncepcja etyczna, która narodziła się w osiemnastowiecznej Anglii. Termin ten pochodzi od łacińskiego słowa „utilitas” oznaczającego pożytek, korzyść. Pogląd ten narodził się dzięki Jeremy’emu Benthamowi (1748 – 1832), a jego wielkim zwolennikiem i propagatorem był... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43