Hipolit Taine - biografia, poglądy, dzieła

Hipolit Taine biografia
Hipolit Taine

Hipolit Taine przyszedł na świat 21 kwietnia 1828 r. we francuskiej miejscowości Vouziers. Uczęszczał on do szkoły z internatem, zajęcia odbywały się w College Bourbon. Już jako trzynastolatek Taine odznaczał się on niesamowitymi zdolnościami, co przyniosło mu wiele nagród (zarówno w przedmiotach ścisłych, jak i humanistycznych) i wielkie uznanie. Przed osiągnięciem 20 roku życia uzyskał dwa tytuły naukowe (bakalaureaty) mieszczącego się w Paryżu École Normale (jest to jedna z najbardziej prestiżowych francuskich uczelni).

Następnie Taine został nauczycielem i pracował m.in. w Tulon i Nevers. Równocześnie zajmował się psychologią, lecz w 1851 r. jego praca na temat zmysłów spotkała się z krytyką, co spowodowało, że nie został przyjęty na etat nauczyciela akademickiego. Od tego momentu zwrócił się w stronę literatury. Na nowej płaszczyźnie badawczej odniósł liczne sukcesy i zdobył doktorat na Sorbonie w 1853. Tematem jego rozprawy była twórczość Jeana de La Fontaine'a.

W 1864 r. Hipolit Taine został profesorem na École des Beaux Arts w Paryżu. Od 1871 r. Wykładał także w Oxfordzie. Jego działalność naukowa wniosła wiele innowacji w sposób patrzenia na literaturę i inspirowała kolejnych badaczy tej dziedziny ludzkiej twórczości. Taine zmarł w wieku 65 lat – 5 marca 1893 r. w Paryżu. Zgodnie z jego ostatnim życzeniem został pochowany w obrządku protestanckim.

Najważniejsze poglądy Hipolita Taine'a

Hipolit Taine wniósł olbrzymi wkład w XIX-wieczny sposób badania literatury. Zaproponował on, by traktować ją w sposób naukowy – uwzględniając przy tym trzy kryteria: race, milieu oraz moment. Pierwszy oznaczał rasę twórcy i odnosił się do cech, jakie mógł on odziedziczyć on po swoich przodkach. Drugi – środowisko – dotyczył całego otoczenia twórcy danego dzieła. Chodziło tutaj zarówno o klimat i warunki życiowe, jak i najbliższych znajomych itp. Natomiast trzeci – moment historyczny – dotyczył uwikłania autora w określone relacje polityczne itp.

Jeśli chodzi o poglądy Taine’a na politykę, społeczeństwo i dzieje ludzkości, to nie cieszyły się one wielką popularnością, a wręcz bardzo często były krytykowane. Twierdził on, że zmiany nie mają charakteru ewolucyjnego, lecz dokonują się w sposób skokowy (w dobie ewolucjonizmu taki sposób patrzenia na rzeczywistość był wręcz „bluźnietstwem”). Poglądy polityczne Hipolita Taine'a były niezwykle indywidualne i nie przystawały w żaden sposób do ówczesnych realiów Francji (cechowały się głównie nieufnością wobec jakobinów).

Taine wierzył również w determinizm, co napełniało go przekonaniem, że wszystkie wydarzenia są połączone ze sobą związkiem przyczynowo-skutkowym. Pogląd ten przeniósł na dwie najważniejsze płaszczyzny jego badań: sztukę oraz historię (którą uprawiał niczym naukę ścisłą).

Polecamy również:

 • August Comte - biografia, poglądy, dzieła

  August Comte przyszedł na świat 19 stycznia 1798 r. w Montpellier. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej  Lycée Joffre uczęszczał na uniwersytet w mieście, w którym się urodził. Następnym etapem jego nauki była elitarna politechnika w Palaiseau pod Paryżem (École Polytechnique),... Więcej »

 • John Stuart Mill - biografia, poglądy, dzieła

  John Stuart Mill przyszedł na świat 20 maja 1806 r. w Londynie. Już od dziecka wychowywał się w myśl nowoczesnych prądów myślowych – jego ojciec, James Mill, był olbrzymim zwolennikiem utylitaryzmu (a także, obok Benthama, jednym z twórców tej doktryny), zgodnie z którą pragnął... Więcej »

 • Henry Spencer - biografia, poglądy, dzieła

  Herbert Spencer przyszedł na świat w angielskim mieście Derby dnia 27 kwietnia 1820 r. Jego ojciec – George Spencer – opuścił kościół metodystów na rzecz Religijnego Towarzystwa Przyjaciół (zwanego także kwakrami). Było to zgromadzenie pacyfistyczne i kładące wielki nacisk na... Więcej »

 • Utylitaryzm - definicja, rodzaje, opis

  Utylitaryzm to koncepcja etyczna, która narodziła się w osiemnastowiecznej Anglii. Termin ten pochodzi od łacińskiego słowa „utilitas” oznaczającego pożytek, korzyść. Pogląd ten narodził się dzięki Jeremy’emu Benthamowi (1748 – 1832), a jego wielkim zwolennikiem i propagatorem był... Więcej »

 • Organicyzm - definicja, twórca, opis

  Organicyzm to pogląd filozoficzny, w myśl którego społeczeństwo postrzegane jest jako żywy organizm. Jego funkcjonowanie i rozwój zależne są od działania pomniejszych części – ściśle powiązanych ze sobą organów. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 5 =
Kamil
2019-06-10 17:09:49
Super Extra Mega!!
liop
2019-06-10 12:59:32
Dobrze opisuje życiorys Hipolita ;)
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19