Kazania świękorzyskie - fragment/ fot. polona.pl |
Kazania świętokrzyskie - opracowanie (geneza, autorstwo, znaczenie)
Polecamy również:
-
Bulla gnieźnieńska - opracowanie (geneza, autorstwo, znaczenie)
„Bulla gnieźnieńska” została wydana 7 lipca 1136 r. w Pizie. Dokument ten zniósł zwierzchnictwo arcybiskupstwa magdeburskiego nad arcybiskupstwem gnieźnieńskim, czyli dał polskiemu Kościołowi niezależność. Więcej »
-
Księga henrykowska - opracowanie (geneza, autorstwo, znaczenie)
„Księga henrykowska”, a właściwie „Księgą założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie”, to kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Autorem tego dzieła, napisanego w języku łacińskim, najpewniej jest ówczesny opat klasztoru – Piotr. Więcej »
-
Psałterz floriański - opracowanie (autor, geneza, treść)
„Psałterz floriański” do 1931r. znajdował się w austriackiej miejscowości Sankt Florian. Odkryto go już w 1827, ale dopiero 104 lata później postanowiono odkupić najstarszy znany polski przekład psalmów. Więcej »
-
Kazania gnieźnieńskie - opracowanie (geneza, autorstwo, znaczenie)
Rękopis „Kazań gnieźnieńskich” zachowały się do dzisiejszych czasów w Bibliotece Katedralnej w Gnieźnie. Zbiór ten zawiera 10 kazań w języku polskim, 95 w łacinie, a także nieliczne fragmenty „Złotej legendy” Jakuba da Voragine'a. Autorstwo „Kazań gnieźnieńskich”... Więcej »
-
Biblia królowej Zofii - opracowanie (geneza, autorstwo, znaczenie)
„Biblia królowej Zofii” jest najstarszym polskim tłumaczeniem Starego Testamentu (istnieje także możliwość, że była ona przekładem całego Pisma Świętego, lecz zachował się tylko S.T.). Do roku 1939 znajdowała się w węgierskiej miejscowości Sarospotak, skąd wzięła się jej druga nazwa –... Więcej »