Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bal u Senatora - interpretacja

Ostatnio komentowane
xD
grushacz • 2019-11-14 18:25:57
JA.WŁAŚNIE.POPEŁNIŁAM. GRZECH.I.OPRAZIŁAM.PANA.BOGA.EWCIA
EWCIA • 2019-11-14 18:00:08
Świetna analiza.
Łukasz • 2019-11-13 21:19:50
XD
XD • 2019-11-13 17:25:59
Prawda Dawid oddam ci mój kanał
Young Igi • 2019-11-13 12:53:32
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Scena balu u Senatora pełni w III części „Dziadów” istotną funkcję. Pokazuje bowiem, że jest to dramat, w którym splatają się dwie główne płaszczyzny: historyczna i metafizyczna. Scena rozgrywa się, jak sam tytuł wskazuje, u Senatora, a więc kuratora wileńskiego okręgu szkolnego, Nikolaja Nowosilicowa. Ów carski urzędnik słynął ze swojego okrucieństwa i bezduszności. To on wykrył w 1823 roku słynny „spisek” Filomatów i Filaretów, a jego ofiarą stał się sam Mickiewicz.


Plan historyczny – obraz zaborców i lojalistów

Główną rolę w scenie balu u Senatora odgrywają Nowosilicow i jego zausznicy. Senator bezczelnie okłamuje matkę skatowanego chłopca, uwięzionego w celi, że nie wie nic o jego losie, a po jej wyjściu zastanawia się, co powinien z nim zrobić. Wpada na pomysł, żeby w celi chłopca otworzyć okno i tym samym sprowokować go do samobójstwa. Ten makabryczny pomysł spotyka się z aprobatą zgromadzonych wokół niego lojalistów: Doktora, Pelikana i Bajkowa. Ludzie ci są pozbawieni wszelkich skrupułów, nie przeraża ich los niewinnie cierpiącej młodzieży. Mogą zrobić wszystko, żeby tylko przypodobać się Nowosilicowi.

Mickiewicz pokazuje więc konformizm części polskiego społeczeństwa, a

Polecamy również:

 • Salon Warszawski - interpretacja

  Scena rozgrywająca się w salonie warszawskim jest jedną z najważniejszych scen III części „Dziadów”. Mickiewicz przedstawia w niej bowiem obraz polskiego społeczeństwa i jego skrajnie różne postawy względem zaborców. Poeta wystąpił tu jako wnikliwy obserwator narodowych zalet i wad... Więcej »

 • Bajka Żegoty - interpretacja

  Tak zwana „bajka Żegoty” to paraboliczna historia opowiedziana w scenie więziennej III części „Dziadów” przez jednego z więźniów. Żegota parafrazuje tu utwór Antoniego Goreckiego, autora bajek politycznych. Jest to opowieść o tym, jak diabeł chcąc zaszkodzić człowiekowi,... Więcej »

 • Droga do Rosji - interpretacja

  „Droga do Rosji” to fragment rozpoczynający cykl liryki epickiej pt. „Ustęp”, dołączony do  III części „Dziadów”. Lirycznym narratorem tekstu jest człowiek udający się na zesłanie, który obserwuje, opisuje i wyciąga wnioski z tego, co widzi dookoła. Podmiot... Więcej »

 • Do przyjaciół Moskali - interpretacja wiersza

  „Do przyjaciół Moskali” to najważniejszy utwór z cyklu wierszy epickich „Ustęp”. Mickiewicz konstruuje tu postać podmiotu-spiskowca, który w ukryciu knuje przeciwko ciemiężycielom. Tekst można więc usytuować obok innych ważnych dzieł Mickiewicza, takich jak „Konrad... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =