Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rewolucja przemysłowa w Anglii (XVIII w.) - przyczyny - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

męskiego potomka).  Drugą grupą była szlachta „gentry”, czyli ziemiaństwo. Nie była to zawsze szlachta w „kontynentalnym” rozumieniu tego słowa, często bowiem nie posiadali oni tytułów  dziedzicznych. W przeciwieństwie do np. Rzeczpospolitej, w Anglii nie odgrywało to aż tak wielkiego znaczenia. Nie posiadali oni przywilejów starej szlachty, z drugiej strony zaś byli grupą otwartą, „wchłaniającą” szybko wszelkich dostatecznie zamożnych i umiejących się zachować nuworyszy. Wpływy ziemiaństwa były w Anglii ogromne i w XVIII wieku wyłoniła się jeszcze inna kategoria szlachty- „landlordowie”, czyli posiadacze ziemscy.

Landlordami zostawali zarówno parowie ze „starej” szlachty, jak również przedstawiciele „gentry”, kluczowym bowiem kryterium przynależności do tej grupy była własność ziemska. Coraz popularniejsze, a w końcu na porządku dziennym stały się śluby pomiędzy przedstawicielami szlachty i bogatego kupiectwa, co prowadziło do połączenia się wielu rodów więzami krwi. Coraz mniejsze znaczenie zaczęło odgrywać pochodzenie, a coraz większe odpowiedni status majątkowy i umiejętność odpowiedniego zachowania się.  W przeciwieństwie do wielu innych krajów europejskich handel i bogacenie

Polecamy również:

  • Rewolucja przemysłowa - przebieg, najważniejsze wynalazki

    Rewolucja przemysłowa w Anglii była procesem przeobrażenia zarówno społeczeństwa, jak i środków produkcji w Wielkiej Brytanii w wieku XVIII. Była ona możliwa dzięki ogromnym zmianom w strukturze społecznej, pojawienia się nowego rodzaju szlachty – posiadaczy ziemskich i handlowców, jak... Więcej »

  • Rewolucja przemysłowa w Anglii - skutki

    Zwielokrotnienie możliwości produkcyjnych przemysłu włókienniczego, metalurgicznego i hutniczego spowodowało zmiany zarówno w metodach produkcji, jak i samej strukturze społecznej. Procesy te jak najbardziej zasługują na miano rewolucji. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =