Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

I wojna północna - przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojny toczone przez Rzeczpospolitą ze Szwecją oraz z Rosją miały na celu ustanowienie hegemonii jednego z tych państw nie tylko w basenie Morza Bałtyckiego, lecz w całym obszarze Europy Środkowo – Wschodniej. Interesy tych trzech państw krzyżowały się na terenie Inflant, które odgrywały istotną rolę w handlu bałtyckim. Dodatkowo posiadały również znaczenie strategiczne dla Moskwy, dla Szwecji zaś podstawę imperialnego planu utworzenia – dominium maris Baltici.

W roku 1561 Wielki Mistrz Kawalerów Mieczowych – Gotthard Kettler, zawarł układ z władcą polskim Zygmuntem II Augustem o podziale państwa zakonnego w Inflantach na dwa obszary. W ich części południowej powstać miało dziedziczne księstwo wielkiego mistrza, pod zwierzchnością lennom króla polskiego – Kurlandia. Natomiast oddzielona Dźwiną część północna – Inflanty właściwe, miały pozostać wspólną prowincją Polski oraz Litwy.

Powyżej opisana sytuacja stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny północnej w latach 1563 – 1570. Dla polityki polskiej powiązana była ona częściowo z tendencjami ekspansji na wschód. Natomiast dla litewskich oligarchów konflikt o Inflanty miał stanowić swego rodzaju próbę sił – miała umożliwić w przyszłości

Polecamy również:

 • Dynastia Tudorów w Anglii

  Protoplastą rodu Tudorów był Walijczyk – Owen Tudor. Z jego związku z córką króla Francji Karola VI Szalonego – Katarzyna de Valois, urodził się Edmund Tudor. Ten ostatni natomiast ożenił się z Małgorzatę Beaufort. Z tego związku urodził się pierwszy król Anglii z dynastii... Więcej »

 • Wojna osiemdziesięcioletnia - przyczyny, przebieg, skutki - Historia

  Wojna osiemdziesięcioletnia w Niderlandach odnosi się do kilkunastu oddzielnych walk oraz powstań mających miejsce w latach 1568 – 1648. Były to konflikty wewnętrzne między powstańcami niderlandzkimi a armią hiszpańską – Niderlandy wchodziły wówczas w skład państwa hiszpańskiego. Najważniejsze... Więcej »

 • Wojny włoskie - przyczyny, przebieg (streszczenie), skutki

  Po okresie panowania Ludwika XI władzę we Francji objął jego syn Karol VIII. Władzę objął w wieku zaledwie 13 lat i zmarł dość szybko bo już w wieku 28 lat. Jednak pomimo krótkiego panowania dysponując sporą armią, którą odziedziczył po ojcu – zapoczątkował wojny włoskie. Młodemu władcy chodziło... Więcej »

 • Wojna trzydziestoletnia - przyczyny

  Pierwszy raz w historii Europy w XVI w., tak wielkie znaczenie zyskały powiązania między zachodnią i wschodnią częścią kontynentu. Współzależność rolniczego wschodu oraz przemysłowego zachodu, w znacznej mierze wpłynęła również na kwestie polityczne. W skutek uformowania się jednego rynku dla... Więcej »

 • Rosja w XVI-XVII w. - historia

  Po okresie rządów Wasyla I Rurykowicza przypadającego na lata 1389 – 1425, nastąpił kryzys wewnętrzny księstwa moskiewskiego. Był on spowodowany przede wszystkim wojną z Litwą oraz Tatarami, a także walkami o sukcesje. Dopiero w czasie rządów Iwana III Srogiego, które przypadły na lata... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =