List św. Judy

List św. Judy to list autorstwa Judy Tadeusza, który był jednym z Dwunastu Apostołów, bratem Jakuba Młodszego, a także krewnym samego Jezusa. Pismo powstało pomiędzy 62-67 r. List adresowany był do gmin judeochrześcijańskich.

Św. Juda ostrzega chrześcijan przed bliżej nieokreślonymi ludźmi, którzy oddawali się rozpuście, przywołując przykład sądu nad ludem Sodomy i Gomory. Nawiązania do Starego Testamentu w tym krótkim (jednorozdziałowym) liście są liczne, ze względu na żydowskie pochodzenie chrześcijan, do których Juda kierował swoje pismo. W ten sposób Apostoł usiłował zachęcić wiernych do walki o wiarę i zapobiec przejęciu złych obyczajów.

W liście św. Juda wzywa wiernych do modlitwy w Duchu Świętym. Poleca, aby pełni miłości oczekiwali miłosierdzia Jezusa Chrystusa.

Apostoł cytuje Księgę Henocha (Jud 1,15), która nie należała ani do kanonu Septuaginty, ani do kanonu Biblii Hebrajskiej. Z tego powodu niektórzy starożytni pisarze kościelni odmawiali uznania Listu św. Judy za natchniony. Sobór Trydencki uznał jednak pismo Judy za księgę świętą Nowego Testamentu.

Polecamy również:

 • Ewangelia św. Mateusza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Mateusza została napisana w języku greckim, ponieważ była przeznaczona dla chrześcijan greckojęzycznych. Różni się ona od trzech pozostałych przekazów kanonicznych w kilku ważnych aspektach. Mateusz był uczniem Jezusa i napisał swoją Ewangelię o życiu i śmierci Chrystusa, kładąc... Więcej »

 • Ewangelia św. Marka - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Marka charakteryzuje się prostą stylistyką i rozwinięciem partii narracyjnych. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, mamy tu do czynienia z dążeniem do podporządkowania wydarzeń jednemu wyrazistemu schematowi. Wyraża się to w podobnej konstrukcji wszystkich opowieści i używaniu analogicznych... Więcej »

 • Ewangelia św. Łukasza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Święty Łukasz dedykował swoją Ewangelię „szlachetnemu Teofilowi”, zaś jego przekaz był skierowany do odbiorców nie znających zwyczajów i realiów żydowskich. Uważa się, że autor trzeciej Ewangelii wykazuje największą wrażliwość na czynniki historyczne życia i działalności Jezusa... Więcej »

 • Ewangelia św. Jana - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Jana wyraźnie odróżnia się od trzech pozostałych, tak zwanych synoptycznych. Odmienność czwartej Ewangelii wynika przede wszystkim ze stylistyki tekstu oraz głębokiej teologoizacji wydarzeń oraz języka. Styl tej Ewangelii jest znacznie trudniejszy niż innych autorów. W centrum wizji... Więcej »

 • Dzieje Apostolskie - streszczenie

  Dzieje Apostolskie to dzieło św. Łukasza, autora trzeciej Ewangelii kanonicznej. Powstało najprawdopodobniej w Rzymie przed 63 rokiem. Św. Łukasz był uczniem i towarzyszem św. Pawła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23