Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

2 List do Koryntian

2 List do Koryntian, autorstwa św. Pawła, został skierowany do wszystkich wiernych Kościoła korynckiego oraz do chrześcijan zamieszkujących sąsiednie gminy. Powstał pod koniec 57 r., czyli mniej więcej rok po 1 Liście do Koryntian.

List zawiera obronę urzędu apostolskiego; św. Paweł podkreśla godność apostolskiego powołania:

Jesteśmy bowiem miłą Bogu wonnością Chrystusa zarówno dla tych, którzy dostępują zbawienia, jak i dla tych, którzy idą na zatracenie. (2 Kor 2,15)

Św. Paweł zaznacza, że cała nauka, która jest głoszona przez apostołów, pochodzi od Boga. Co więcej, posługę apostolską stawia ponad posługiwanie Mojżesza (2 Kor 3,9).

Św. Paweł podkreśla, że Apostołowie nie fałszują słowa Bożego i przekazują ludziom tylko prawdę. Z ich życiem związane są jednak pewne udręki – w liście jest mowa o cierpieniach i prześladowaniach, a także wydawaniu apostołów na śmierć. Równocześnie dzięki ich cielesnej śmierci wierni zyskują życie Boże:

Tak więc działa w nas śmierć, podczas gdy w was – życie. (2 Kor 4,12)

Apostoł przypomina, że wszelkie utrapienia głosicieli Ewangelii będą nagrodzone chwałą i nie należy wątpić w sens swojej misji:

Wiemy bowiem, że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek

Zobacz również

 • Ewangelia św. Mateusza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Mateusza została napisana w języku greckim, ponieważ była przeznaczona dla chrześcijan greckojęzycznych. Różni się ona od trzech pozostałych przekazów kanonicznych w kilku ważnych aspektach. Mateusz był uczniem Jezusa i napisał swoją Ewangelię o życiu i śmierci Chrystusa, kładąc szczególny...

  Więcej
 • Ewangelia św. Marka - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Marka charakteryzuje się prostą stylistyką i rozwinięciem partii narracyjnych. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, mamy tu do czynienia z dążeniem do podporządkowania wydarzeń jednemu wyrazistemu schematowi. Wyraża się to w podobnej konstrukcji wszystkich opowieści i używaniu analogicznych konstrukcji składniowo-le...

  Więcej
 • Ewangelia św. Łukasza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Święty Łukasz dedykował swoją Ewangelię „szlachetnemu Teofilowi”, zaś jego przekaz był skierowany do odbiorców nie znających zwyczajów i realiów żydowskich. Uważa się, że autor trzeciej Ewangelii wykazuje największą wrażliwość na czynniki historyczne życia i działalności Jezusa Chrystusa. Znalaz...

  Więcej
 • Ewangelia św. Jana - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Jana wyraźnie odróżnia się od trzech pozostałych, tak zwanych synoptycznych. Odmienność czwartej Ewangelii wynika przede wszystkim ze stylistyki tekstu oraz głębokiej teologoizacji wydarzeń oraz języka. Styl tej Ewangelii jest znacznie trudniejszy niż innych autorów. W centrum wizji Janowej nie znajduje...

  Więcej
 • Dzieje Apostolskie - streszczenie

  Dzieje Apostolskie to dzieło św. Łukasza, autora trzeciej Ewangelii kanonicznej. Powstało najprawdopodobniej w Rzymie przed 63 rokiem. Św. Łukasz był uczniem i towarzyszem św. Pawła.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11