Nowy Testament - informacje (autorzy, czas powstania, język)

Pochodzenie nazwy

Słowo „testament” wywodzi się z języka greckiego i oznacza przymierze. Nowy Testament tłumaczy się zatem jako „nowe przymierze”, które Bóg zawarł z człowiekiem. Przymiotnik „nowy” wskazuje, że przekaz zawarty w tym tekście sakralnym różni się od wcześniejszej umowy zawartej przez naród żydowski z Jahwe (Stary Testament). Cezurą oddzielającą od siebie oba zakony są narodziny Jezusa Chrystusa, który wypełnia daną przez Boga obietnicę.

Autorstwo

Nowy Testament posiada kilku autorów. Jeżeli chodzi o Ewangelie, mamy do czynienia z czterema twórcami: Markiem, Mateuszem, Łukaszem i Janem. Z kolei „Dzieje Apostolskie” tradycyjnie przypisuje się świętemu Łukaszowi, ponieważ charakteryzują się stylistyką zbliżoną do trzeciej Ewangelii. Listy apostolskie napisali św. Paweł, św. Jakub, św. Piotr, św. Juda oraz św. Jan. Natomiast autorem „Apokalipsy” jest św. Jan.

Okoliczności powstania

Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, Ewangelia świętego Marka to najwcześniejsza wersja „dobrej nowiny”. Przeznaczono ją dla chrześcijan, którzy nie byli z pochodzenia Żydami, prawdopodobnie powstała w Rzymie około 70 r. n. e. na podstawie przekazu św. Piotra, którego Marek był uczniem. Ewangelia świętego Mateusza została napisana nieco później, między 80 a 90 r. n. e. Autor był jednym z dwunastu uczniów Chrystusa, a swój przekaz przeznaczył przede wszystkim dla greckojęzycznych Żydów. Około roku 80 powstała również Ewangelia świętego Łukasza i „Dzieje Apostolskie”, które są jej kontynuacją. Autorstwo czwartej Ewangelii przypisuje się świętemu Janowi, jednemu z apostołów Jezusa. Ostateczna redakcja tekstu powstała w Efezie między 90 a 100 r. n. e. Jednak wiele wskazuje na to, że Jan przekazał swoją wersję w formie ustnej, zaś anonimowa osoba spisała tekst już po jego śmierci.

Jeżeli chodzi o listy, te, których autorem był święty Paweł, pierwotnie miały charakter listu sensu stricte, natomiast pozostałe listy mają jedynie formalne cechy listu, natomiast ich głównym zamierzeniem był teologiczny wykład przeznaczony dla uniwersalnego odbiorcy (tak zwana epistoła). „Apokalipsa” zaś według tradycji została napisana przez świętego Jana na wyspie Patmos, gdzie apostoł doznał objawienia. Miało to miejsce w I w. n. e. za czasów Nerona. 

Język

Nowy Testament został napisany w języku greckim. Oryginalny tekst zawiera również elementy aramejskie, jednak są one traktowane jako obce, o czym świadczy zamieszczanie przez autorów tłumaczenia poszczególnych słów.

Zakres tematyczny

W Nowym Testamencie, podobnie jak w Starym, wyróżnia się kilka grup tematycznych. Księgi historyczne, czyli Ewangelie skupiają się na historii życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, z kolei „Dzieje Apostolskie” pokazują dalsze losy uczniów Chrystusa i szerzenie się jego nauki. Księgi dydaktyczne, a więc Listy Apostolskie traktują o zasadach wiary i zawierają wskazówki postępowania zgodnego z moralnością chrześcijańską. Tematem ksiąg profetycznych, czyli „Apokalipsy” jest zaś objawienie na temat końca dziejów.

Polecamy również:

 • Przypowieść - definicja, cechy, przykłady

  Przypowieść, inaczej parabola (gr. parabole = „zestawienie obok siebie”) to – najprościej ujmując – opowieść z ukrytym przesłaniem. Parabola jest jednym z najstarszych gatunków literackich mieszczących się w kręgu literatury dydaktycznej. Charakterystycznymi cechami przypowieści są:... Więcej »

 • Ewangelia - definicja

  Słowo „ewangelia” ma źródłosłów grecki – euangelion. W języku angielskim funkcjonuje określenie gospel od staroangielskiego good spell, czyli „dobra nowina”. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, w najwcześniejszym okresie chrześcijaństwa słowo „ewangelia”... Więcej »

 • Hymn o miłości - interpretacja i analiza

  „Hymn o miłości”  (1 Kor 13, 1 – 13) to fragment „Listu do Koryntian” autorstwa św. Pawła z Tarsu. „Hymn…” jest uważany za jeden z najpiękniejszych fragmentów Nowego Testamentu, porównywalny pod względem tematyki ze starotestamentową „Pieśnią... Więcej »

 • Apokalipsa św. Jana - streszczenie

  Księga zawiera objawienie, jakiego doznał św. Jan z woli Jezusa Chrystusa, a dotyczy ono wydarzeń, które dopiero nastąpią. Jan pociesza chrześcijan, iż Jezus ich miłuje a przez swoją krew uwolnił ich od grzechów. Więcej »

 • Kazanie na Górze – streszczenie, opracowanie

  Autor Kazania wspomina, że cierpienia i trudy, których ludzie doświadczają w życiu na ziemi zostaną im wynagrodzone po śmierci. Doznają tego jednak tylko ci, którzy pokładają ufność w Panu Bogu i w Jego duchu przeżywają to cierpienie. Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 5 + 3 =
Karol
2022-03-07 19:03:39
Ok
krasnolud 12
2017-05-06 09:22:27
rewelacja
pitik
2017-05-06 09:19:31
ok
YeTi
2016-09-07 18:57:06
nie pomogło
Jola
2016-05-18 14:02:57
Ok
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23