Kazanie na Górze – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Kazanie na Górze rozpoczyna się od ośmiu błogosławieństw, w których Jezus Chrystus wymienia kolejno:

- ubogich w duchu

- smutnych

- cichych

- spragnionych sprawiedliwości

- miłosiernych

- ludzi czystego serca

- niosących pokój

- prześladowanych

- prześladowanych ze względu na wiarę w Chrystusa

Autor Kazania wspomina, że cierpienia i trudy, których ludzie doświadczają w życiu na ziemi zostaną im wynagrodzone po śmierci. Doznają tego jednak tylko ci, którzy pokładają ufność w Panu Bogu i w Jego duchu przeżywają to cierpienie.

 

Kazanie na Górze, autor: Carl Bloch / www.wikipedia.org.pl

 

W kolejnej części następuje bezpośredni zwrot Jezusa do swoich uczniów – nawołuje, by nieśli ono światło wiedzy i mądrości wszystkim ludziom na ziemi. Współcześnie można uznać, że są to słowa skierowane nie tylko do biblijnych dwunastu apostołów, ale do każdego człowieka, mającego się za ucznia Chrystusa i wyznawcę jego nauki. Mówiący nawiązuje także do kwestii prawa i sprawiedliwości – przekazuje słuchaczom prawdę o tym, że sprawiedliwość powinna przewyższać tę, reprezentowaną przez faryzeuszy. Następnie Jezus wygłasza słowa dotyczące Dekalogu, komentując kolejne przykazania.  Szczególną uwagę zwraca na to, że spory i kłótnie z bliźnimi są złe ze swojej natury,

Polecamy również:

 • Przypowieść - definicja, cechy, przykłady

  Przypowieść, inaczej parabola (gr. parabole = „zestawienie obok siebie”) to – najprościej ujmując – opowieść z ukrytym przesłaniem. Parabola jest jednym z najstarszych gatunków literackich mieszczących się w kręgu literatury dydaktycznej. Charakterystycznymi cechami przypowieści są:... Więcej »

 • Ewangelia - definicja

  Słowo „ewangelia” ma źródłosłów grecki – euangelion. W języku angielskim funkcjonuje określenie gospel od staroangielskiego good spell, czyli „dobra nowina”. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, w najwcześniejszym okresie chrześcijaństwa słowo „ewangelia”... Więcej »

 • Hymn o miłości - interpretacja i analiza

  „Hymn o miłości”  (1 Kor 13, 1 – 13) to fragment „Listu do Koryntian” autorstwa św. Pawła z Tarsu. „Hymn…” jest uważany za jeden z najpiękniejszych fragmentów Nowego Testamentu, porównywalny pod względem tematyki ze starotestamentową „Pieśnią... Więcej »

 • Apokalipsa św. Jana - streszczenie

  Księga zawiera objawienie, jakiego doznał św. Jan z woli Jezusa Chrystusa, a dotyczy ono wydarzeń, które dopiero nastąpią. Jan pociesza chrześcijan, iż Jezus ich miłuje a przez swoją krew uwolnił ich od grzechów. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39