Kazanie na Górze – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Kazanie na Górze rozpoczyna się od ośmiu błogosławieństw, w których Jezus Chrystus wymienia kolejno:

- ubogich w duchu

- smutnych

- cichych

- spragnionych sprawiedliwości

- miłosiernych

- ludzi czystego serca

- niosących pokój

- prześladowanych

- prześladowanych ze względu na wiarę w Chrystusa

Autor Kazania wspomina, że cierpienia i trudy, których ludzie doświadczają w życiu na ziemi zostaną im wynagrodzone po śmierci. Doznają tego jednak tylko ci, którzy pokładają ufność w Panu Bogu i w Jego duchu przeżywają to cierpienie.

 

Kazanie na Górze, autor: Carl Bloch / www.wikipedia.org.pl

 

W kolejnej części następuje bezpośredni zwrot Jezusa do swoich uczniów – nawołuje, by nieśli ono światło wiedzy i mądrości wszystkim ludziom na ziemi. Współcześnie można uznać, że są to słowa skierowane nie tylko do biblijnych dwunastu apostołów, ale do każdego człowieka, mającego się za ucznia Chrystusa i wyznawcę jego nauki. Mówiący nawiązuje także do kwestii prawa i sprawiedliwości – przekazuje słuchaczom prawdę o tym, że sprawiedliwość powinna przewyższać tę, reprezentowaną przez faryzeuszy. Następnie Jezus wygłasza słowa dotyczące Dekalogu, komentując kolejne przykazania.  Szczególną uwagę zwraca na to, że spory i kłótnie z bliźnimi są złe ze swojej natury, że cudzołóstwem jest już samo patrzenie na obcą kobietę w nieodpowiedni sposób, i że wierni powinni całkowicie odrzucić potrzebę zemsty i zazdrości w imię prawdziwej miłości i miłosierdzia.

Jezus Chrystus wymienia reguły, którymi powinni kierować się ludzie chcący podążać Jego ścieżkami. Największą wagę przykłada do skromności i pokory oraz do konieczności wyzbycia się przywiązania do dóbr materialnych. Podkreśla, że największą wartość posiada nie ciało, ale dusza. W obszernym fragmencie Jezus ostrzega wiernych przed naukami fałszywych proroków i zaznacza, że najważniejsze czego powinni się trzymać, to wypełnianie woli Boga Ojca. Na końcu Kazania została umieszczona przypowieść o domu postawionym na skale i tym, zbudowanym na piasku.

 

Geneza i gatunek

Ewangelia wg. św. Mateusza i Ewangelia wg. św. Łukasza twierdzą, że Kazanie na Górze zostało wygłoszone przez Chrystusa na Górze Błogosławieństw nad jeziorem Genezaret w Izraelu. Współcześnie uważa się, że na mowę składa się seria nauczań i wypowiedzi Jezusa pochodzących z różnych okresów. Interpretatorzy szacują, że tekst został wygłoszony w okolicach 30 r. n. e.

 

Interpretacja

Utwór doczekał się wielu, czasem rozbieżnych, interpretacji, jednak bez wątpienia Kazanie można uznać za podstawowy przewodnik chrześcijanina po życiu zarówno ziemskim, jak i pośmiertnym. Stanowi syntezę nauk Syna Bożego, która wyraża szereg postulatów dotyczących kształtu życia człowieka. Komentarz Jezusa dotyczący każdego z dziesięciu przykazań pełni funkcję wyjaśnienia oraz swoistej wskazówki postępowania chrześcijanina.

 

Adresat

Jedna z interpretacji tekstu głosi, że został on przeznaczony wyłącznie dla ścisłego grona uczniów Chrystusa – apostołów, a nie wszystkich ludzi na ziemi. Tylko nieliczna elita intelektualna byłaby w stanie sprostać wymaganiom postawionym w treści przykazań i zrealizować postulowane w nich zasady.

Wielu katolików przyjmowało i przyjmuje jednak, że Kazanie na Górze jest przedstawieniem doskonałej wersji chrześcijańskiego życia, z której powinien skorzystać każdy wierzący.

Polecamy również:

  • Przypowieść - definicja, cechy, przykłady

    Przypowieść, inaczej parabola (gr. parabole = „zestawienie obok siebie”) to – najprościej ujmując – opowieść z ukrytym przesłaniem. Parabola jest jednym z najstarszych gatunków literackich mieszczących się w kręgu literatury dydaktycznej. Charakterystycznymi cechami przypowieści są:... Więcej »

  • Ewangelia - definicja

    Słowo „ewangelia” ma źródłosłów grecki – euangelion. W języku angielskim funkcjonuje określenie gospel od staroangielskiego good spell, czyli „dobra nowina”. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, w najwcześniejszym okresie chrześcijaństwa słowo „ewangelia”... Więcej »

  • Hymn o miłości - interpretacja i analiza

    „Hymn o miłości”  (1 Kor 13, 1 – 13) to fragment „Listu do Koryntian” autorstwa św. Pawła z Tarsu. „Hymn…” jest uważany za jeden z najpiękniejszych fragmentów Nowego Testamentu, porównywalny pod względem tematyki ze starotestamentową „Pieśnią... Więcej »

  • Apokalipsa św. Jana - streszczenie

    Księga zawiera objawienie, jakiego doznał św. Jan z woli Jezusa Chrystusa, a dotyczy ono wydarzeń, które dopiero nastąpią. Jan pociesza chrześcijan, iż Jezus ich miłuje a przez swoją krew uwolnił ich od grzechów. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46