2. i 3. List św. Jana mają formę prywatnych listów i przypominają pisma św. Pawła. Są bardzo krótkie; każdy z nich składa się wyłącznie z jednego rozdziału. Powstały w Efezie pod koniec I w.
2 List św. Jana
Jest adresowany do członków Kościoła, ukrytego pod nazwą „Wybrana Pani”. Jest to przenośnia oznaczająca jedną z gmin chrześcijańskich w Azji Mniejszej, do tej pory nie ustalono jednak, który dokładnie Kościół był adresatem. List składa się ze wstępnych pozdrowień, zalecenia miłości bratniej oraz ostrzeżenia przed fałszywymi nauczycielami. W zakończeniu Apostoł wyraża nadzieję osobistej wizyty w Kościele.
3 List św. Jana
Jest to list prywatny do Gajusa, przyjaciela Jana. Apostoł chwali w nim Gajusa za jego działalność i postępowanie „zgodnie z prawdą”. Gani natomiast Diotrefesa, zwierzchnika jednej z gmin, który odmówił uznania władzy Jana. Obie postacie, zarówno Gajus, jak i Diotrefes, nie są bliżej znane; brak o nich więcej informacji. List kończy się pozdrowieniami. Apostoł wyraża nadzieję, że niedługo zobaczy się ze swoim przyjacielem.