Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ewangelia św. Jana - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

Ostatnio komentowane
K1 DIS
Dis • 2019-12-11 22:28:49
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ogólna charakterystyka

Wizja teologiczna

Ewangelia świętego Jana wyraźnie odróżnia się od trzech pozostałych, tak zwanych synoptycznych. Odmienność czwartej Ewangelii wynika przede wszystkim ze stylistyki tekstu oraz głębokiej teologoizacji wydarzeń oraz języka. Styl tej Ewangelii jest znacznie trudniejszy niż innych autorów. W centrum wizji Janowej nie znajduje się królestwo Boże, tak istotne dla synoptyków, ale sam Chrystus. Ewangelista utożsamia Jezusa z Boskim Logosem. Bardzo znamienny jest w tym wypadku prolog, którego początkowe wersety brzmią:

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo.

Jan wyraźnie nawiązuje więc do starotestamentowej wizji Boga jako świętego Logosu, który ma moc kreacji – powołuje do istnienia świat i człowieka. Jezus zaś jest Słowem wcielonym.

Symbolizm znaków

W tekście Ewangelii świętego Jana każde pojedyncze wydarzenie ma podwójny wymiar: dosłowny i symboliczny. Symbolicznie należy więc odczytywać na przykład przywrócenie wzroku niewidomemu – jako zyskania świadomości istoty rzeczy i  światła wiary. Jan świadomie używa wyrażeń wieloznacznych, które nadają każdemu szczegółowi sens teologiczny. Widać to na przykładzie opisu śmierci Zbawiciela,

Polecamy również:

  • Ewangelia św. Mateusza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Ewangelia świętego Mateusza została napisana w języku greckim, ponieważ była przeznaczona dla chrześcijan greckojęzycznych. Różni się ona od trzech pozostałych przekazów kanonicznych w kilku ważnych aspektach. Mateusz był uczniem Jezusa i napisał swoją Ewangelię o życiu i śmierci Chrystusa, kładąc... Więcej »

  • Ewangelia św. Marka - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Ewangelia świętego Marka charakteryzuje się prostą stylistyką i rozwinięciem partii narracyjnych. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, mamy tu do czynienia z dążeniem do podporządkowania wydarzeń jednemu wyrazistemu schematowi. Wyraża się to w podobnej konstrukcji wszystkich opowieści i używaniu analogicznych... Więcej »

  • Ewangelia św. Łukasza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Święty Łukasz dedykował swoją Ewangelię „szlachetnemu Teofilowi”, zaś jego przekaz był skierowany do odbiorców nie znających zwyczajów i realiów żydowskich. Uważa się, że autor trzeciej Ewangelii wykazuje największą wrażliwość na czynniki historyczne życia i działalności Jezusa... Więcej »

Komentarze (2)
3 + 4 =
Komentarze
Ania mi • 2016-09-15 17:06:34
Super
Ana • 2015-06-10 16:52:35
Nie przyda się bo mam podać w 5 daniach co niej rozumiem XD