Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ewangelia św. Łukasza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

Ostatnio komentowane
K1 DIS
Dis • 2019-12-11 22:28:49
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ogólna charakterystyka

Dbałość o realia historyczne

Święty Łukasz dedykował swoją Ewangelię „szlachetnemu Teofilowi”, zaś jego przekaz był skierowany do odbiorców nie znających zwyczajów i realiów żydowskich. Uważa się, że autor trzeciej Ewangelii wykazuje największą wrażliwość na czynniki historyczne życia i działalności Jezusa Chrystusa. Znalazło to odzwierciedlenie w bardzo rozbudowanej relacji o dzieciństwie Zbawiciela. Partia ta stanowi kompozycyjną przeciwwagę dla opowieści o męce Chrystusa. Łukasz nie jest jednak zawodowym historykiem, a głównym wymiarem prezentowanej przez niego wizji dziejów jest sens teologiczny. Ujawnia się on szczególnie w relacji o podróży Jezusa do Jerozolimy. Urasta ona bowiem do rangi wielkiej paraboli wędrówki ku śmierci.

Uniwersalna „Ewangelia przebaczenia”

Wilfrid J. Harrington wskazuje, że tekst autorstwa świętego Łukasza cechuje uniwersalizm i szczególne uwrażliwienie na kwestię miłosierdzia, zarówno Bożego, jak i ludzkiego. Bardzo często jest tu zatem mowa o odpuszczaniu grzechów i przebaczaniu win. Łukasz jako jedyny z Ewangelistów cytuje słowa Chrystusa na krzyżu skierowane do „dobrego łotra”. Ponadto u Łukasza pojawia się przypowieść o miłosiernym

Polecamy również:

  • Ewangelia św. Mateusza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Ewangelia świętego Mateusza została napisana w języku greckim, ponieważ była przeznaczona dla chrześcijan greckojęzycznych. Różni się ona od trzech pozostałych przekazów kanonicznych w kilku ważnych aspektach. Mateusz był uczniem Jezusa i napisał swoją Ewangelię o życiu i śmierci Chrystusa, kładąc... Więcej »

  • Ewangelia św. Marka - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Ewangelia świętego Marka charakteryzuje się prostą stylistyką i rozwinięciem partii narracyjnych. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, mamy tu do czynienia z dążeniem do podporządkowania wydarzeń jednemu wyrazistemu schematowi. Wyraża się to w podobnej konstrukcji wszystkich opowieści i używaniu analogicznych... Więcej »

  • Ewangelia św. Jana - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Ewangelia świętego Jana wyraźnie odróżnia się od trzech pozostałych, tak zwanych synoptycznych. Odmienność czwartej Ewangelii wynika przede wszystkim ze stylistyki tekstu oraz głębokiej teologoizacji wydarzeń oraz języka. Styl tej Ewangelii jest znacznie trudniejszy niż innych autorów. W centrum wizji... Więcej »

Komentarze (2)
1 + 3 =
Komentarze
jw • 2019-01-14 17:49:25
to nie prawda
njnjnuj • 2015-10-25 12:57:46
spoko