Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ewangelia św. Marka - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

Ostatnio komentowane
K1 DIS
Dis • 2019-12-11 22:28:49
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ogólna charakterystyka

Prostota i schematyzacja

Ewangelia świętego Marka charakteryzuje się prostą stylistyką i rozwinięciem partii narracyjnych. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, mamy tu do czynienia z dążeniem do podporządkowania wydarzeń jednemu wyrazistemu schematowi. Wyraża się to w podobnej konstrukcji wszystkich opowieści i używaniu analogicznych konstrukcji składniowo-leksykalnych.

Dualizm

Najbardziej znamienną cechą stylu świętego Marka jest stosowanie podwójnych określeń synonimicznych. Dzieje się tak w wypadku opisu czasoprzestrzeni, np. „Z nastaniem wieczora, gdy zaszło słońce”. Ponadto Marek konstruuje podwójne pytania oraz antytetyczne paralelizmy, np. wyrażenia typu „nie…, lecz”. Dwustopniowość jest również widoczna w tej Ewangelii na poziomie budowy samej narracji. Relacjonowanie danej sceny, zwłaszcza nauki Chrystusa, ulega bowiem zdublowaniu przez przytoczenie bezpośrednich cytatów.

Skrótowość i realistyczny konkret

Ewangelia świętego Marka jest najkrótszą ze wszystkich czterech tekstów kanonicznych. Ponadto pomija wiele powiedzeń i mów Jezusa, które znajdują się w pozostałych Ewangeliach. Jednocześnie przekaz Marka charakteryzuje się dużą dbałością o realistyczne szczegóły

Polecamy również:

  • Ewangelia św. Mateusza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Ewangelia świętego Mateusza została napisana w języku greckim, ponieważ była przeznaczona dla chrześcijan greckojęzycznych. Różni się ona od trzech pozostałych przekazów kanonicznych w kilku ważnych aspektach. Mateusz był uczniem Jezusa i napisał swoją Ewangelię o życiu i śmierci Chrystusa, kładąc... Więcej »

  • Ewangelia św. Łukasza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Święty Łukasz dedykował swoją Ewangelię „szlachetnemu Teofilowi”, zaś jego przekaz był skierowany do odbiorców nie znających zwyczajów i realiów żydowskich. Uważa się, że autor trzeciej Ewangelii wykazuje największą wrażliwość na czynniki historyczne życia i działalności Jezusa... Więcej »

  • Ewangelia św. Jana - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

    Ewangelia świętego Jana wyraźnie odróżnia się od trzech pozostałych, tak zwanych synoptycznych. Odmienność czwartej Ewangelii wynika przede wszystkim ze stylistyki tekstu oraz głębokiej teologoizacji wydarzeń oraz języka. Styl tej Ewangelii jest znacznie trudniejszy niż innych autorów. W centrum wizji... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =