1 List do Tesaloniczan i 2 List do Tesaloniczan

Listy do Tesaloniczan to listy autorstwa św. Pawła. Mają charakter pastoralny, nie są związane z żadną dysputą. Adresatami są wierni zamieszkujący Tesalonikę, stolicę rzymskiej prowincji Macedonii. Obecnie miasto znajduje się na terenie Grecji, a w języku polskim nazywane jest Salonikami.

1 List do Tesaloniczan

Przyjmuje się, że jest to najstarszy list św. Pawła i pierwsze pismo Nowego Testamentu. Datę powstania listu wyznacza się na rok 50/51 po Chr. Został on napisany po wizycie Pawła w Tesalonice, gdzie nauczał w synagogach.

Gmina w Tesalonice składała się głównie z nawróconych pogan (1 Tes 1,9). Paweł wyraża uznanie swoje uznanie dla ich postawy:

A wy, przyjmując słowo pośród wielkiego ucisku, z radością Ducha Świętego, staliście się naśladowcami naszymi i Pana, by okazać się w ten sposób wzorem dla wszystkich wierzących w Macedonii i Achai.(1 Tes 1,6-7)

Apostoł powiada, że czuję wobec Tesaloniczan jak ojciec wobec dzieci (1 Tes 2,11). Wyraża swoją tęsknotę za nimi i zapowiada wizytę, chociaż nie padają w liście żadne szczegóły dotyczące planowanego przybycia św. Pawła do gminy.

Najważniejszym jednak wątkiem listu jest podjęty przez św. Pawła temat paruzji. Nawróceni mieszkańcy

Polecamy również:

 • Ewangelia św. Mateusza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Mateusza została napisana w języku greckim, ponieważ była przeznaczona dla chrześcijan greckojęzycznych. Różni się ona od trzech pozostałych przekazów kanonicznych w kilku ważnych aspektach. Mateusz był uczniem Jezusa i napisał swoją Ewangelię o życiu i śmierci Chrystusa, kładąc... Więcej »

 • Ewangelia św. Marka - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Marka charakteryzuje się prostą stylistyką i rozwinięciem partii narracyjnych. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, mamy tu do czynienia z dążeniem do podporządkowania wydarzeń jednemu wyrazistemu schematowi. Wyraża się to w podobnej konstrukcji wszystkich opowieści i używaniu analogicznych... Więcej »

 • Ewangelia św. Łukasza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Święty Łukasz dedykował swoją Ewangelię „szlachetnemu Teofilowi”, zaś jego przekaz był skierowany do odbiorców nie znających zwyczajów i realiów żydowskich. Uważa się, że autor trzeciej Ewangelii wykazuje największą wrażliwość na czynniki historyczne życia i działalności Jezusa... Więcej »

 • Ewangelia św. Jana - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Jana wyraźnie odróżnia się od trzech pozostałych, tak zwanych synoptycznych. Odmienność czwartej Ewangelii wynika przede wszystkim ze stylistyki tekstu oraz głębokiej teologoizacji wydarzeń oraz języka. Styl tej Ewangelii jest znacznie trudniejszy niż innych autorów. W centrum wizji... Więcej »

 • Dzieje Apostolskie - streszczenie

  Dzieje Apostolskie to dzieło św. Łukasza, autora trzeciej Ewangelii kanonicznej. Powstało najprawdopodobniej w Rzymie przed 63 rokiem. Św. Łukasz był uczniem i towarzyszem św. Pawła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Nic nie ma przydatnego ogólnie to jebač to tą stronę
• 2022-05-16 08:06:33
HahA
• 2022-05-15 21:02:13
Sus
• 2022-05-15 17:02:41
10/10 pomógł mi w prezentacji o tlenie
• 2022-05-15 13:43:19
JD
• 2022-05-15 10:55:45