Tadeusz Borowski - biografia i twórczość - strona 2

później. Miał zaledwie 29 lat.

Przyczyny samobójstwa autora „Pożegnania z Marią” pozostają niejasne. Najczęściej zakłada się, iż spowodowane było ono romansem lub rozczarowaniem ustrojem komunistycznym, którego Borowski w schyłkowym fragmencie życia stał się piewcą.

Tadeusz Borowski - charakterystyka twórczości

Debiut literacki Tadeusza Borowskiego – tomik poetycki „Gdziekolwiek ziemia” – ukazał się w 165 egzemplarzach, które twórca sam odbijał na powielaczu. Znajdujące się w nim utwory nacechowane były katastrofizmem i poczuciem klęski. Drugim zbiorem wierszy jego autorstwa był wydany w 1944 r. „Arkusz poetycki nr 2”. Zawierał on sześć erotyków, niezwykle wymownie podkreślających rolę miłości w świecie opanowanym przez śmierć. W 1945 r., będąc w Monachium, Borowski opublikował tom „Imiona nurtu”. Dominowały w nim refleksje dotyczące przeżyć w obozie koncentracyjnym, a więc tematu znacznie poszerzonego w tworzonej przez niego w prozie.

Najgłośniejszymi dziełami Tadeusza Borowskiego były nowele (zbiór „Kamienny świat) i opowiadania (zbiór „Pożegnanie z Marią”) podejmujące tematykę obozową oraz wojenną. Przedstawił w nich przerażającą wizję świata – opanowanego przez pragnienie podbojów i dążeń mających na celu jak najbardziej wyeksploatować człowieka, zupełnie go przy tym wyniszczając. Od początku kwestią problematyczną była postać narratora – Tadka. Krytycy uważali, że jest on samym autorem, przypisując Borowskiemu jego poglądy.

Od roku 1948 r. twórczość autora „Pożegnania z Marią” zaczęła się zmieniać. Działo się to pod wpływem jego fascynacji ideologią komunistyczną. Skoncentrował się przede wszystkim na publicystyce, w której atakował świat Zachodu, Kościół i wszelkie przejawy antykomunizmu, zaciekle gloryfikując ten system. Pisał także socrealistyczne nowele, których jednoznaczna ocena jest niezwykle trudna, gdyż Borowski zawarł w nich wiele ironii, czarnego humoru i szyderstwa.

Polecamy również:

  • Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu

    Matura na Targowej - akcja opowiadania rozgrywa się w ogarniętej wojną stolicy. Narrator wspomina swoich dawnych przyjaciół (znanych ze szkoły), których losy potoczyły się w jeszcze bardziej tragiczny sposób niż jego: Arkadiusz zginął w pod gruzami barykady, Andrzeja rozstrzelano w ulicznej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19