Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Malarstwo romantyczne - cechy, przedstawiciele, przykłady - strona 2

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zamek Alnwick, William Turner
Zamek Alnwick (1829), William Turner

 

Romantyczne malarstwo angielskie skupia się wokół tematyki pejzażowej. Artyści tego kierunku wykazują szczególną wrażliwość na piękno rodzimej natury. Co ciekawe, jest ona odtwarzana dość wiernie, ale jednocześnie eksponuje się otwarte, rozległe przestrzenie oraz monumentalizm krajobrazu. Bardzo istotnymi motywami tego malarstwa są ruiny, gotycka katedra, pustelnia, morze i niebo. Najważniejsi przedstawiciele malarstwa angielskiego to John Constable, Joseph Mallord William Turner, Richard Parkes Bonnington oraz William Blake.

Pejzaże Constable’a stanowią studium natury jako fragmentu nieskończoności, mają one również wyraziste znamiona realizmu: np. „Wóz z sianem”, „Widok Epsom”, „Katedra Salisbury”. Turner skupiał się z kolei na grze światła i koloru obserwowanej w zjawiskach przyrody takich, jak mgła, morze, chmury. Jego najważniejsze dzieła to „Zatonięcie statku Temeraire”, „Szybkość, para i deszcz”, „Zamek Norham”. Dzieła Blake’a natomiast różnią się od estetyki prezentowanej przez pozostałych artystów. Nie mamy tu bowiem do czynienia z obserwacją natury, ale z subiektywną wyobraźnią. Tematyka jego twórczości obejmuje przede wszystkim interpretację wielkich dzieł literackich

Polecamy również:

 • Architektura romantyzmu - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Architektura romantyzmu wyrosła z fascynacji gotykiem i naturą. Co ważne, romantyzm nie jest osobnym stylem w sztuce, ale pojawia się w różnych epokach niosąc ze sobą zainteresowanie tym, co dysharmonijne, nietypowe i oddziaływające na wyobraźnię. Jeżeli chodzi zaś o architekturę romantyzmu jako konkretnej... Więcej »

 • Rzeźba romantyzmu - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Jeżeli chodzi o ogólne wyróżniki rzeźby romantycznej, rządziły nią prawidła analogiczne do wszystkich innych dziedzin ówczesnej sztuki. Ważne zatem były w rzeźbie cechy takie, jak dynamizm formy, operowanie alegorią i symbolem, odwoływanie się do tematyki wolnościowej i rewolucyjnej.... Więcej »

 • Muzyka romantyzmu - cechy i przedstawiciele

  Muzyka romantyczna narodziła się w Niemczech, na początku XIX wieku. W pełni wyrażała główne tendencje artystyczne i ideowe swoich czasów. Była to zatem twórczość apelująca do emocji odbiorcy, tworzona w podniosłym, patetycznym tonie. Muzyce romantycznej przyświecały idee rewolucji i buntu.... Więcej »

 • Eugene Delacroix - biografia i dzieła

  Eugene Delacroix urodził się w 1798 r., jego ojciec piastował ważny, państwowy urząd. Malarz zdobył gruntowne wykształcenie, studiował w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Fascynowała go twórczość Rubensa i Tycjana, ale również Michała Anioła. W 1825 r. Delacroix spędził kilka miesięcy w Anglii, gdzie... Więcej »

 • Caspar David Friedrich - biografia i dzieła

  Caspar David Friedrich urodził się w 1774 r., w Greiswaldzie, na Pomorzu. Jego ojciec był z zawodu mydlarzem. Rodzina Friedricha miała głębokie tradycje protestanckie, co wpłynęło na uduchowione widzenie rzeczywistości przez malarza. Pierwszym nauczycielem artysty w dziedzinie rysunku był Johan Gottfried Quistorp. Więcej »

Komentarze (2)
3 + 1 =
Komentarze
Wanda • 2017-11-15 21:30:27
Dobra robota. Pigułka wiedzy na temat. Polecam.
:) • 2016-05-22 12:15:33
Tekst jest bardzo ciekawy, jednak filmy otwierające się automatycznie są całkowicie niepraktyczne i wręcz denerwujące.