Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Henryk Sienkiewicz, Legenda żeglarska – streszczenie

Ostatnio komentowane
Xdddddd
rox • 2019-11-20 20:10:39
grgr
gfgfffg gfg • 2019-11-20 16:36:17
Skomentuj tekst
Imię/nick • 2019-11-20 15:12:50
Bardzo dobry
Halina • 2019-11-20 07:38:50
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akcja opowieści rozgrywa się na okręcie o nazwie „Purpura” – statek uchodził za bardzo szczęśliwy ponieważ jak do tej pory opierał się wszystkim najgroźniejszym sztormom. Jego załoga była  z tego powodu rozleniwiona, a nawet rozzuchwalona – marynarze wierzyli, że na pokładzie statku nic złego nie może się im przydarzyć. Niestety jednocześnie przestali dbać o swoją łajbę, nie doglądali jej stanu technicznego. Przyjaciele z innych łodzi przypominali załodze o konieczności doglądana statku, jednak ta pozostała głucha na ich napominania. Pewnego dnia podczas gwałtownej burzy statek zaczął jednak tonąć. Zaskoczeni marynarze próbowali wszystkich sił by ratować siebie i „Purpurę”, ale bezskutecznie. Wielu ludzi wówczas poniosło śmierć, a garstka tych, którzy ocaleli uświadomiła sobie, że łajba znaczy dla nich bardzo wiele i jeśli ja stracą, a sami przeżyją – to życie straci dla nich sens. Opowieść Henryka Sienkiewicza nie posiada wyraźnego zakończenia – czytelnik dowiaduje się jedynie, że marynarze ciężko pracowali nad uratowaniem statku, by wynagrodzić jemu dawne zaniedbania.

 

Polecamy również:

 • Potop - streszczenie

  TOM I Jest zima 1655 roku. Szlachcianka Aleksandra Billewiczówna modli się, rozmyślając o testamencie zmarłego niedawno dziadka. Herakliusz Billewicz zapisał wnuczce cały majątek zaznaczając, że dziewczyna ma poślubić Andrzeja Kmicica lub pójść do klasztoru. Wtem w izbie pojawia się tajemniczy... Więcej »

 • Pan Wołodyjowski - streszczenie

  Dzieło Henryka Sienkiewicza rozpoczyna się smutnym wydarzeniem. Jeszcze na kartach „Potopu” autor opisał zaręczyny małego rycerza z Anusią Borzobohatą. Szczęście pary nie trwało długo – pewnego dnia kobieta dostała gorączki i zmarła. Wiadomość tę przyniósł Kmicicom Charłamp, który... Więcej »

 • Ogniem i mieczem - streszczenie

  Utwór Henryka Sienkiewicza rozpoczyna się opisem dziwnych wydarzeń mających miejsce w roku 1647 (wyjątkowo lekka zima, plaga szarańczy, mogiła ukazująca się w chmurach nad Warszawą). Zwiastowały one, że najbliższy czas przyniesie wielkie katastrofy i niebezpieczeństwa. Wszyscy zwracali oczy w stronę stepu,... Więcej »

 • Quo vadis - streszczenie

  Petroniusz, patrycjusz rzymski, wstał blisko południa. Był jeszcze zmęczony po uczcie u Nerona, która odbyła się poprzedniej nocy. Dzień rozpoczął od kąpieli i „ugniatania ciała”. W czasie, gdy niewolnice zajmowały się Petroniuszem, przybył Marek Winicjusz. Winicjusz opowiedział wujowi o... Więcej »

 • Sachem - streszczenie

  Nowela „Sachem” Henryka Sienkiewicza przenosi czytelnika do XIX-wiecznego Teksasu. Miejscem akcji jest miasto Antylopa – jeszcze przed piętnastoma laty stała na jego miejscu indiańska wioska Chiavatta – do którego przyjeżdża trupa cyrkowa. Poruszenie wśród mieszkańców... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =