Ogniem i mieczem - streszczenie

Akcja „Ogniem i mieczem” – pierwszej części sienkiewiczowskiej „Trylogii” – rozgrywa się w latach 1647-1651. Najważniejszym wydarzeniem historycznym, na tle którego rozgrywa się akcja powieści, jest powstanie Chmielnickiego (1648-1655).

Streszczenie „Ogniem i mieczem”

Utwór Henryka Sienkiewicza rozpoczyna się opisem dziwnych wydarzeń mających miejsce w roku 1647 (wyjątkowo lekka zima, plaga szarańczy, mogiła ukazująca się w chmurach nad Warszawą). Zwiastowały one, że najbliższy czas przyniesie wielkie katastrofy i niebezpieczeństwa. Wszyscy zwracali oczy w stronę stepu, bowiem właśnie stamtąd były one spodziewane.

Pewnej nocy step przemierzał samotny jeździec, który został zaatakowany przez tajemnicze postaci i byłby niechybnie zginął, gdyby nie pomoc namiestnika chorągwi pancernej Jaśnie Oświeconego Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego – Jana Skrzetuskiego. Uratowany mężczyzna zdążył przyjrzeć się dokładnie obliczom swoich niedoszłych oprawców i wywnioskował, że byli to ludzie wrogiego mu szlachcica. Następnie przedstawił się jako Zenobi Abdank herbu Abdank. Podczas wspólnej wieczerzy bohaerów nadjechał niewielki oddział Kozaków. Byli to podwładni Abdanka. Wkrótce mężczyzna postanowił ruszyć w drogę. Żegnając się ze Skrzetuskim wręczył mu pierścień z relikwiarzem (miał być w nim proch z grobu Chrystusa) i powiedział, że być może uratuje go on, „(...) gdy dzień sądu nadejdzie, a to ci powiadam, że dzień ten idzie już przez Dzikie Pola”. Następnie mężczyzna wyjawił namiestnikowi chorągwi pancernej swoje prawdziwe imię – Bohdan Zenobi Chmielnicki.

Kolejnego dnia Skrzetuski pojawił się w Czehrynie. W tamtejszej karczmie, siedząc w towarzystwie komisarza Zaćwilichowskiego, dowiedział się o ucieczce Chmielnickiego, który popadł w konflikt z Czaplińskim (podstarostą czehrynśkim) oraz ukradł listy hetmana Barabasza. Bohater opowiedział ostatnie wydarzenia Zaćwilichowskiemu, w tym czasie w karczmie pojawił się Czapliński. Podstarosta dowiedziawszy się, że Skrzetuski pomógł Chmielnickiemu, chciał sięgnąć po szablę, lecz nie okazał się wystarczająco szybki. Żołnierz Wiśniowieckiego zręcznie go uchwycił i wyrzucił z karczmy. Zebranym spodobał się jego refleks, do jego stolika przysiadło się dwóch charakterystycznych mężczyzn: grubawy szlachcic z okiem zakrytym bielmem oraz potężnie zbudowany wojownik dzierżący niesamowicie ciężki miecz. Byli to Zagłoba i Longinus Podbipięta. Niebawem do biesiadujących dosiadł się również pułkownik Barabasz, który opowiedział o skradzionych dokumentach dodając, że mogą one stać się przyczyną rebelii Kozaków.

W trakcie drogi do Łubniów (taki rozkaz otrzymał Skrzetuski) główny bohater i jego ludzie natrafili na zepsutą kolaskę. Podróżowały nią dwie kobiety – wdowa po Konstantym Kurcewiczu oraz Helena (córka Wasyla Kurcewicza). Młoda i piękna niewiasta od razu zwróciła na siebie uwagę Skrzetuskiego. W towarzystwie kompanów udał się on do Rozłogów – majątku Kurcewiczów – eskortując przy tym obie panie. W podróży spotkali Bohuna – młodego i przystojnego Kozaka – oraz synów starszej kobiety, którzy do nich dołączyli. Skrzetuski uważnie przyglądał się urodziwej Helenie (na co uwagę prędko zwrócił Bohun) oraz przysłuchiwał się historii rodu Kurcewiczów.

W czasie pobytu w Rozłogach Skrzetuski dowiedział się od Tatara Czechłego, że kobieta ma zostać oddana Bohunowi – aby para opuściła majątek i zostawiła go Kurcewiczom. Helena jednak nie kochała wyjść za Kozaka. Od pierwszego wejrzenia zakochała się w Skrzetuskiem, o czym zdążyła go poinformować (powiedziała, że odwzajemnia jego miłość). Skoro Skrzetuski dowiedział się o niemoralnym

Polecamy również:

  • Ogniem i mieczem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

    Historia była dla Henryka Sienkiewicza tematem niezwykle zajmującym. Z zamiłowaniem czytał kolejne opracowania, diariusze i wspomnienia dowódców oraz dzieła historyczne powstające w poprzedni epokach. Największy bodaj wpływ miała na niego twórczość Ludwika Kubali – wybitnego polskiego... Więcej »

  • Ogniem i mieczem - bohaterowie

    Głównym bohaterem „Ogniem i mieczem” jest Jan Skrzetuski – namiestnik, awansowany później na porucznika, chorągwi pancernej J.O. Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. To wysoki, szczupły i bardzo przystojny mężczyzna, który imponuje wielką siłą. Jest postacią odważną i niezwykle... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44