Bartek Zwycięzca - streszczenie

Bartek żyje z żoną i dziećmi we wsi Pognębin. Gdy wybucha wojna Prusów z Francją, wraz z przyjacielem Wojtkiem musi wyjechać i walczyć po stronie zaborcy. Głupi, niezorientowany politycznie chłop zakłada, że Francuzi to gorsi Niemcy i jest przekonany, że walczy w słusznej sprawie.

Na froncie Bartek okazuje się doskonałym żołnierzem. Po pierwszych bohaterskich dokonaniach zostaje odznaczony orderem. Niestety pasmo sukcesów przerywa śmierć Wojtka. Bartek załamuje się, popada w depresję. Toczące się szybko wojenne wydarzenia i konieczność ciągłej gotowości do walki pomagają bohaterowi otrząsnąć się z tragedii. Pewnego dnia Francuzi zostają wzięci do niewoli przez brygadę, w której walczy Bartek. Otrzymuje on nakaz pilnowania jeńców. Słyszy, że uwięzieni rozmawiają po polsku. Po raz pierwszy nachodzą go wątpliwości co do słuszności jego czynów. Zastanawia się, po czyjej stronie i przeciw komu tak naprawdę walczy. Rozterki doprowadzają do tego, że bohater zaczyna pić alkohol i zostaje odesłany do domu.

Po powrocie na wieś Bartek z dumą opowiada o tym, czego dokonał na wojnie. Spodziewa się szacunku i lepszego traktowania przez społeczność. Okazuje się jednak, że jest w wielkim błędzie.

Pewnego dnia w szkole zostaje pobity jego syn przez nauczyciela. Kłótnia ojca z pedagogiem kończy się rękoczynem – Bartek wrzuca winowajcę do beczki z odpadami. Kolejnym bolesnym rozczarowaniem dla Bartka jest przegranie z nauczycielem procesu o naruszenie nietykalności osobistej i konieczność odbycia kary roku więzienia. Aby zapłacić karę wymierzoną przez sąd, jego żona zaciąga dług u Niemca Justa.

Trzecią sytuacją, która uświadamia bohaterowi bezsens sytuacji, w jakiej się znajduje, są wybory. Bartek został zmuszony przez niemieckich oficerów do głosowania wbrew swojej woli. Rozgoryczony decyduje o wyprowadzce ze wsi. Jego zadłużone gospodarstwo przejmuje Just.

Polecamy również:

 • Bartek Zwycięzca - plan wydarzeń

  1. Wyjazd na wojnę 2. Sukcesy i odznaczenie 3. Śmierć Wojtka Więcej »

 • Bartek Zwycięzca - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Utwór został napisany w 1882 roku. Po publikacji spotkała się z falą krytyki, szczególnie za ukazanie chłopa jako człowieka ograniczonego umysłowo. Poznańska izba karna wydała nawet oficjalny zakaz rozpowszechniania noweli i zniszczenia jej egzemplarzy. Więcej »

 • Bartek Zwycięzca - bohaterowie

  Bartek Słowik - Bartek na początku utworu zostaje przedstawiony jako chłop z wyłupiastymi oczami, którego przezywano we wsi „Bartek Wyłupiasty” albo „Głupi Bartek” ze względu na jego ograniczenia umysłowe. Kiedy dostaje wezwanie na wojnę, zupełnie nie rozumie, co ma robić. Przyjmuje... Więcej »

 • Bartek Zwycięzca - problematyka

  Dzieje Bartka Słowika odzwierciedlają trudną sytuację większości polskich chłopów pod zaborami. Słowik to postać uosabiająca prostotę, brak rozeznania w świecie, biedę i zacofanie. Autor noweli z rozmysłem tworzy prawie że karykaturalną postać głównego bohatera: (…) Ze słowikiem istotnie mało... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne polecam dobrze opracowane
• 2023-09-26 19:47:13
Bardzo fajne .
• 2023-09-26 11:20:23
Oku
• 2023-09-25 20:58:38
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znala...
• 2023-09-24 10:07:26
Gitówa
• 2023-09-19 21:19:02