Bartek Zwycięzca - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Geneza „Bartka Zwycięzcy”

Utwór został napisany w 1882 roku. Po publikacji spotkała się z falą krytyki, szczególnie za ukazanie chłopa jako człowieka ograniczonego umysłowo. Poznańska izba karna wydała nawet oficjalny zakaz rozpowszechniania noweli i zniszczenia jej egzemplarzy.

Czas i miejsce akcji „Bartka Zwycięzcy”

Akcja utworu toczy się pod koniec XIX w. w Wielkopolsce. Bartek Słowik mieszka wraz z rodziną we wsi Pognębin. Podczas wyjazdu chłopów na wojnę padają także znaczące nazwy sąsiednich miejscowości: Krzywda Górna, Krzywda Dolna, Wywłaszczyńce, Niedola, Mizerów.

Bartek Słowik i jego towarzysze zostają zmuszeni do udziału w wojnie francusko-pruskiej. Główny bohater noweli zostaje odznaczony orderem za odwagę po wygranej przez Niemców bitwie pod Gravelotte – 18 sierpnia 1870 r.

Motywy w „Bartku Zwycięzcy”

Motyw władzy

Sienkiewicz ukazuje w noweli mechanizm, jakim posługiwali się wobec Polaków zaborcy. Biorąc na swojego bohatera prostego chłopa, pisarz demonstruje, jak bardzo niewykształceni Polacy dają się manipulować wrogowi i jak jest to niebezpieczne dla zniewolonej ojczyzny.

Motyw wojny

Wojna okazuje się dla Bartka punktem zwrotnym. Początkowo chłop stanowi narzędziew rękach Niemców. Gdy jednak przysłuchuje się rozmowom uwięzionych Polaków, zaczyna zastanawiać się nad swoim postępowaniem. Podczas wojny wychodzi na jaw prostota myślenia Bartka, który uważa Francuzów za „gorszych Niemców”.

Polecamy również:

  • Bartek Zwycięzca - plan wydarzeń

    1. Wyjazd na wojnę 2. Sukcesy i odznaczenie 3. Śmierć Wojtka Więcej »

  • Bartek Zwycięzca - bohaterowie

    Bartek Słowik - Bartek na początku utworu zostaje przedstawiony jako chłop z wyłupiastymi oczami, którego przezywano we wsi „Bartek Wyłupiasty” albo „Głupi Bartek” ze względu na jego ograniczenia umysłowe. Kiedy dostaje wezwanie na wojnę, zupełnie nie rozumie, co ma robić. Przyjmuje... Więcej »

  • Bartek Zwycięzca - problematyka

    Dzieje Bartka Słowika odzwierciedlają trudną sytuację większości polskich chłopów pod zaborami. Słowik to postać uosabiająca prostotę, brak rozeznania w świecie, biedę i zacofanie. Autor noweli z rozmysłem tworzy prawie że karykaturalną postać głównego bohatera: (…) Ze słowikiem istotnie mało... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58