Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Legenda o świętym Aleksym jako hagiografia - strona 3

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

swojego żywota zawsze starał się wspomagać biednych i potrzebujących, a po śmierci nikt, poza jego żoną, nie mógł wziąć do ręki trzymanego przezeń listu. Bóg uczynił także wiele znaków, by pokazać ludziom, jak ważną postacią jest dla Niego rozmodlony asceta (m.in. wydarzenia towarzyszące jego śmierci, Maryja, która nakazała otwarcie kościoła dla Aleksego).

Trzecia część utworu hagiograficznego zawiera zazwyczaj opis rozpaczy po jego śmierci, pogrzebu oraz rodzącego się kultu. Polski tekst „Legendy o świętym Aleksym” urywa się w momencie śmierci świętego i prób odczytania listu. Dalsza część najprawdopodobniej zaginęła. Jednakże uzupełnieniem mogą być inne wersje językowe, w których napisane zostało, że ciało świętego wydzielało przyjemną woń mirry, a wszyscy chorzy dotknąwszy go, otrzymywali uzdrowienie. Wszystko to zaowocowało bardzo szybkim rozwojem kultu  św. Aleksego, który stał się patronem pielgrzymów, ubogich i żebrzących.

Dlaczego „legenda”?

Cechą charakterystyczną średniowiecznych utworów hagiograficznych było łączenie w nich prawd religijnych z legendarnymi wyobrażeniami. Dzięki temu dzieła tego typu mogły lepiej docierać do prostych odbiorców i przemawiać im do wyobraźni. Słysząc o cudach dokonanych przez świętych, ludzie często nawracali się i zmieniali swoje życie. Elementy legendarne powodowały także „zmniejszenie dystansu” między odbiorcą i świętym, gdyż ten pierwszy znajdował w jego biografii elementy znane z innych dzieł – opowieści wędrujących starców, kazań kościelnych itd.

Polecamy również:

 • Legenda o świętym Aleksym - plan wydarzeń

  1. Prośba opisującego dzieje św. Aleksego do Boga 2. Dzieje Eufemijana i jego żony Aglijas 3. Narodziny Aleksego Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - opracowanie (geneza, czas akcji)

  „Legenda o św. Aleksym” to utwór prawdopodobnie z 1454 roku, który został oparty na wcześniejszym przekazie. Sama legenda pochodzi z Syrii, gdzie powstała na przełomie V-VI wieku. W X wieku trafiła do Europy Zachodniej i szybko zyskiwał na popularności, toteż powstawało wiele... Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - interpretacja

  Średniowiecze było epoką, w której narodził się bardzo silny kult św. Aleksego. Aleksy przyszedł na świat ok 360 r. w stolicy zachodniego Imperium Rzymskiego. Chociaż pochodził z bardzo bogatej rodziny patrycjuszowskiej, nie wykorzystał rozciągających się przed nim perspektyw. W dzień swego ślubu opuścił... Więcej »

 • Charakterystyka św. Aleksego

  Syn Eufamijana i Aglijas. Urodził się w Rzymie. Ojciec Aleksego był bardzo bogaty, miał wielki dwór, służących oraz własnych żołnierzy. Matka Aleksego była bardzo dobrą kobietą, która chętnie wraz z mężem pomagała biednym i wdowom. Niestety małżeństwo nie miało dzieci. Pielgrzymi, którzy często... Więcej »

 • Św. Aleksy jako wzór ascety - Legenda o świętym Aleksym

  Tytułowy bohater legendy przyszedł na świat ok. 360 r. w Rzymie i był dzieckiem bogatej rodziny reprezentującej tamtejszy patrycjat. Już w młodości przejawiał niesamowite zdolności, a wkrótce po osiągnięciu pełnoletniości poślubił kobietę, w której żyłach płynęła cesarska krew. Podjął on jednak... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =