Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krytyka wad ludzkich w twórczości Krasickiego

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Krytyka ludzkich przywar stanowiła ważny element dydaktyczny w twórczości Krasickiego. Najdobitniej prezentuje się ona w bajkach autora. Piętnując takie słabości jak: pycha, chciwość, dewocja, naiwność czy rozrzutność, propagował Krasicki cnoty umiaru i rozsądku.

Poeta często ukazywał skutki nadmiernej próżności i ulegania pochlebcom („Szczur i kot”, „Kruk i lis”), głosząc pochwałę skromności („Lew i zwierzęta”). Charakterystyczne dla bajek Krasickiego jest to, że na ogół ofiara sama jest sobie winna. Bowiem pycha, naiwność i próżność idą zwykle w parze z głupotą. W bajce „Jagnię i wilcy” przedmiotem krytyki jest nie tyle bezprawie i okrucieństwo wilków, co brak rozsądku jagnięcia, które samo udało się do ciemnego lasu. Podobnie w utworze „Kruk i lis” wina leży po stronie próżnego ptaka, który jest tak łasy na pochwały, że zapomina o serze trzymanym w dziobie.

Krasicki często posługiwał się bohaterami zwierzęcymi, by zobrazować ludzkie słabości. Nie  brakuje też jednak bajek, w których bohaterami są ludzie reprezentujący określoną cechę, np.: „Dewotka”, „Pijak”, „Bogacz i żebrak” czy „Filozof” (zadufanie w siłę własnego rozumu). Zgodnie z mottem zawartym w „Monachomachii”: „I śmiech

Polecamy również:

 • Bajki Krasickiego - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Ignacy Krasicki tworzył swój zbiór bajek przez cztery lata - „Bajki i przypowieści na cztery części podzielone” datuje się na 1776-78 (data wydania to 1779 r.), natomiast ich kontynuacja „Bajki nowe” powstały w latach 1779-1780. W jednym tomie ukazały się w 1804 roku w... Więcej »

 • Satyry Krasickiego - opracowanie (geneza, czas i okoliczności powstania, tematyka)

  Krasicki pisał satyry w latach 1778-1784, już jako uznany autor, także utworów o charakterze komicznym. Wcześniej ukazały się m.in. „Monachomachia” i „Antymonachomachia” – dzieła, w których autor dał się poznać jako poeta o ostrym i celnie trafiającym piórze. Więcej »

 • Monachomachia - streszczenie

  Pieśń PierwszaUtwór rozpoczynają cztery wersy wypełnione sentencjami. Jedna z nich :„Nie wszystko złoto, co się świeci” jest znanym i używanym przysłowiem do dziś.W kolejnych dwunastu wersach przedstawiony został temat utworu. Bohaterami będą mnisi opisani  jako „rycerze boscy i nadzy... Więcej »

 • Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki - streszczenie i plan wydarzeń

  Mikołaj Doświadczyński jest głównym bohaterem książki i właściwie cała ona jest jego biografią. Z ważniejszych informacji na jego temat warto wymienić, iż urodził się we wsi Szumin w rodzinie szlacheckiej. Rodzice jego nie byli zbytnio wykształceni i preferowali tradycyjne metody wychowawcze. Za sprawą wuja... Więcej »

 • Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór powstał w roku 1774, po raz pierwszy został publicznie odczytany przez autora w trakcie jednego z czwartkowych obiadów u króla Stanisława Augusta. Poeta napisał go jako hymn dla Szkoły Rycerskiej. Później zaś włączył „Hymn” do „Myszeidy”, gdzie stanowi piątą... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =