Inwokacja - definicja, zastosowanie

Definicja

Inwokacją nazywamy rozbudowaną apostrofę, która rozpoczyna utwór literacki. W inwokacji autor zwraca się do muzy o nadanie mu natchnienia do stworzenia jak najwspanialszego dzieła. Zwrot ten może być również kierowany do innego, wybranego przez autora obiektu.

Przykłady i użycie

Za wzorzec inwokacji uchodzą wstępy do eposów HomeraIliady i Odysei. Inwokacja należy zatem do środków stylistycznych, które zwyczajowo rozpoczynają eposy, a w późniejszych wiekach krótsze formy takie jak dialogi czy wiersze (głównie w średniowieczu) np. w Rozmowie Mistrza Polikarpa ze śmiercią. Kolejne pokolenia poetów zwracały się już raczej nie do chrześcijańskich symboli, ale znów do muz, jak w starożytności, a w baroku – znów do Matki Boskiej.

Najbardziej znana w polskiej literaturze jest inwokacja rozpoczynająca Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w której autor zwraca się do swojej ojczyzny (Litwy),a następnie do Matki Boskiej z Ostrej Bramy z prośbą o szczęśliwy powrót do domu:

 

Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie,

ile Ci trzeba cenić, ten tylko się dowie

Kto Cię stracił. [...]

Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy

I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy

Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!

Jak mnie dziecko do życia powróciłaś cudem,

(Gy od płaczącej matki pod Twoją opiekę

Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę [...]


Polecamy również:

  • Alegoria

    Termin alegoria wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza ‘mówienie o czymś w przenośni, obrazowo’. Używany jest głównie w dziedzinie sztuk plastycznych i literatury i odnosi się do obrazu lub słowa przedstawiającego pojęcie, myśl lub ideę za pomocą obrazu o charakterze symbolicznym,... Więcej »

  • Aliteracja

    Aliteracją nazywamy powtórzenie jednakowych układów głoskowych na początkach kolejnych wersów lub wyrazów ze sobą sąsiadujących – jest to jeden ze sposobów instrumentacji głoskowej. Więcej »

  • Anafora

    To środek stylistyczny, polegający na celowym powtórzeniu tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych części wypowiedzi. Mogą to być wersy, zdania albo kolejne strofy. Najczęściej występuje w poezji i sztuce oratorskiej. Więcej »

  • Animizacja

    naczej nazywana ożywieniem, jest środkiem stylistycznym, polegającym na nadaniu cech istot żywych przedmiotom nieożywionym. Uznajemy ją za odmianę metafory. Więcej »

  • Antonimy - definicja, zastosowanie

    Termin antonim pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘przeciw imieniu’ (anti – „przeciw”, onoma – „imię”). Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
Korczi
2021-02-11 10:21:37
Słabe;(
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
222
• 2023-06-06 19:49:33
r
• 2023-06-06 17:41:12
git
• 2023-06-06 10:07:31
super
• 2023-06-05 19:23:14