Oksymoron

Oksymoron to figura retoryczna i środek stylistyczny polegający na zestawieniu słów, które mają znaczenie przeciwstawne. Poniżej znajdziesz cechy oksymoronu, jego funkcje oraz przykłady występowania w literaturze i na co dzień.

Oksymoron - definicja i cechy

Oksymoron to figura retoryczna i środek stylistyczny polegający na zestawieniu słów, które mają znaczenie przeciwstawne. Powstały w ten sposób związek wyrazowy zyskuje zupełnie nowy sens. Składa się najczęściej z rzeczownika i przymiotnika lub czasownika i przysłówka.

Kluczem do zrozumienia oksymoronu jest metaforyczne przekształcenie znaczeń obu wyrazów, dające wrażenie paradoksu (pierwotne ich znaczenia wzajemnie  wykluczają).

Jaką funkcję pełni oksymoron?

Twórcy wykorzystują oksymorony do zabawy słowem i znaczeniem. Za zadanie mają wywołać u odbiorcy zaskoczenie, zdziwienie, a nawet szok. Oddziałują na wyobraźnię odbiorcy, pełniąc głównie funkcję ekspresyjną.

Oksymorony - występowanie i przykłady

Oksymorony były szczególnie popularne w poezji barokowej, np. u Andrzeja Morsztyna, jednak wiele wyrażeń oksymoronicznych odnajdziemy w naszym codziennym języku, są to na przykład określenia: wirtualna rzeczywistość, suchy lód, zimne ognie, żywy trup, których sprzeczności nie zauważamy.

Polecamy również:

  • Alegoria - definicja i znaczenie

    Termin alegoria wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza ‘mówienie o czymś w przenośni, obrazowo’. Używany jest głównie w dziedzinie sztuk plastycznych i literatury i odnosi się do obrazu lub słowa przedstawiającego pojęcie, myśl lub ideę za pomocą obrazu o charakterze symbolicznym,... Więcej »

  • Aliteracja

    Aliteracją nazywamy powtórzenie jednakowych układów głoskowych na początkach kolejnych wersów lub wyrazów ze sobą sąsiadujących – jest to jeden ze sposobów instrumentacji głoskowej. Więcej »

  • Anafora - definicja i zastosowanie

    Anafora to środek stylistyczny, polegający na celowym powtórzeniu tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych części wypowiedzi. Mogą to być wersy, zdania albo kolejne strofy. Najczęściej występuje w poezji i sztuce oratorskiej. Więcej »

  • Animizacja

    naczej nazywana ożywieniem, jest środkiem stylistycznym, polegającym na nadaniu cech istot żywych przedmiotom nieożywionym. Uznajemy ją za odmianę metafory. Więcej »

  • Antonimy - definicja, zastosowanie

    Termin antonim pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘przeciw imieniu’ (anti – „przeciw”, onoma – „imię”). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26