Archaizm - definicja, funkcja, rodzaje

Archaizmy to wyrazy w formie przestarzałej, których jeszcze się używa, jednak postrzega jako dawne. Jaka jest ich funkcja i rodzaje? Zobacz poniżej. 

Co to jest archaizm?

Archaizm to wyraz, forma składniowa, związek frazeologiczny, który wyszedł już z powszechnego użycia zarówno w piśmie, jak i w mowie. Archaizmami są także wyrazy przestarzałe, wciąż używane, ale w odświeżonej formie.

Funkcja archaizmów

Zjawisko archaizacji umożliwia nadanie dziełu sztuki czy językowi minionej formy, która dziś nie jest już używana. Archaizmy przekazują prawdę o przeszłych epokach, dodając konkretnemu utworowi wyjątkowego nastroju.

Rodzaje archaizmów

Archaizmy możemy podzielić na trzy grupy. Są to mianowicie:

- archaizmy słownikowe, wyszły z użycia ponieważ rzeczy, zjawiska lub funkcje które określają przestały istnieć np. kasztelan czy podkomorzy

- archaimzy znaczeniowe, które pojawiają się w jednym ze swoich dawnych znaczeń, już nieaktualnych np. miesiąc (dawniej księżyc)

- archaizmy zupełne, które są słowami całkowicie zapomnianymi, często stopnie pokrewieństwa w rodzinie np. szurza (brat żony, szwagier) albo jątrew (żona brata, bratowa).

Gdzie najczęściej występują archaizmy?

Archaizmy najczęściej występują w powieściach historycznych i poezji, gdzie dodają patosu i podniosłego tonu. Znajdziemy je u Henryka Sienkiewicza (Quo vadis?; Trylogia), czy w poezji Leopolda Staffa.

Polecamy również:

  • Alegoria - definicja i znaczenie

    Termin alegoria wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza ‘mówienie o czymś w przenośni, obrazowo’. Używany jest głównie w dziedzinie sztuk plastycznych i literatury i odnosi się do obrazu lub słowa przedstawiającego pojęcie, myśl lub ideę za pomocą obrazu o charakterze symbolicznym,... Więcej »

  • Aliteracja

    Aliteracją nazywamy powtórzenie jednakowych układów głoskowych na początkach kolejnych wersów lub wyrazów ze sobą sąsiadujących – jest to jeden ze sposobów instrumentacji głoskowej. Więcej »

  • Anafora - definicja i zastosowanie

    Anafora to środek stylistyczny, polegający na celowym powtórzeniu tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych części wypowiedzi. Mogą to być wersy, zdania albo kolejne strofy. Najczęściej występuje w poezji i sztuce oratorskiej. Więcej »

  • Animizacja

    naczej nazywana ożywieniem, jest środkiem stylistycznym, polegającym na nadaniu cech istot żywych przedmiotom nieożywionym. Uznajemy ją za odmianę metafory. Więcej »

  • Antonimy - definicja, zastosowanie

    Termin antonim pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘przeciw imieniu’ (anti – „przeciw”, onoma – „imię”). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33