Antonimy - definicja, zastosowanie

Definicja

Termin antonim pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘przeciw imieniu’ (anti – „przeciw”, onoma – „imię”).

Jest to wyraz lub wyrażenie o znaczeniu przeciwstawnym względem znaczenia innego, zestawianego z nim wyrazu.

Antonimy najczęściej rozpatrywane są jako pary wyrazów o znaczeniach opozycyjnych lub jako całe grupy wyrazów. Dziedzina wiedzy, która zajmuje się antonimami to językoznawstwo.

Zastosowanie i sposób tworzenia

W stylistyce antonimy wykorzystuje się by wydobyć kontrasty i sprzeczności myślowe oraz urozmaicić słownictwo.

Antonim tworzy się poprzez zastosowanie określonych przedrostków np. nie-, a- lub anty- (nieprzyjemny, amoralny, anormalny, nienormalny, nietrudny). Ścisłe przeciwieństwa tworzy się również po prostu za pomocą zupełnie osobnych wyrazów, choć powiązanych ze sobą znaczeniowo.

Rodzaje

W językoznawstwie wyróżnia się trzy rodzaje antonimów:

- właściwe, podlegające stopniowaniu (np. wysoki – wyższy)

- konwersje, odpowiadające relacji odwrotnej (np. mąż – żona)

- o znaczeniu komplementarnym, dla których charakterystyczne jest, że zaprzeczenie jednego wyrazu, jednocześnie go potwierdza (np. Anna nie jest zamężna tzn. Anna jest panną).

Polecamy również:

  • Alegoria - definicja i znaczenie

    Termin alegoria wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza ‘mówienie o czymś w przenośni, obrazowo’. Używany jest głównie w dziedzinie sztuk plastycznych i literatury i odnosi się do obrazu lub słowa przedstawiającego pojęcie, myśl lub ideę za pomocą obrazu o charakterze symbolicznym,... Więcej »

  • Aliteracja

    Aliteracją nazywamy powtórzenie jednakowych układów głoskowych na początkach kolejnych wersów lub wyrazów ze sobą sąsiadujących – jest to jeden ze sposobów instrumentacji głoskowej. Więcej »

  • Anafora - definicja i zastosowanie

    Anafora to środek stylistyczny, polegający na celowym powtórzeniu tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych części wypowiedzi. Mogą to być wersy, zdania albo kolejne strofy. Najczęściej występuje w poezji i sztuce oratorskiej. Więcej »

  • Animizacja

    naczej nazywana ożywieniem, jest środkiem stylistycznym, polegającym na nadaniu cech istot żywych przedmiotom nieożywionym. Uznajemy ją za odmianę metafory. Więcej »

  • Antropomorfizm - definicja, zastosowanie

    Antropomorfizacja jest środkiem stylistycznym, który polega na nadaniu przedmiotom nieożywionym ludzkich cech. Mogą to być zarówno cechy fizyczne jak i psychiczne. Jako przedmioty nieożywione rozumiemy np. składniki przyrody, kosmosu lub takie, które zostały wyprodukowane przez człowieka). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46