Co to jest alegoria? Co odróżnia ją od symbolu? Jakie są przykłady alegorii? Koniecznie przeczytaj nasz krótki poniższy artykuł i powtórz swoją wiedzę!
Alegoria - definicja
Termin alegoria wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza ‘mówienie o czymś w przenośni, obrazowo’. Używany jest głównie w dziedzinie sztuk plastycznych i literatury i odnosi się do obrazu lub słowa przedstawiającego pojęcie, myśl lub ideę za pomocą obrazu o charakterze symbolicznym, niedosłownym.
Alegoria a symbol
W przeciwieństwie do symbolu, znaczenie alegorii jest jednoznaczne, ponieważ jej odczytanie umożliwiają konkretne znaki rozpoznawcze lub kompozycje słowno-obrazowe.
Co może być alegorią?
Alegorią może być np. motyw zawarty w dziele malarskim lub literackim – postać, bohater, zdarzenie, który oprócz znaczenia podstawowego, ma także znaczenie dodatkowe. Jedną z najpopularniejszych alegorii literackich jest przedstawienie życia jako żeglugi – podróży, która swoich schematem przypomina przebieg życia.
Alegorie w bajkach
Często alegorie pojawiają się w bajkach. Pod postacią zwierząt lub baśniowych postaci kryją się cechy ludzkiego charakteru, np. sowa oznacza mądrość, waga sprawiedliwość, osioł – tchórzostwo, a lis – spryt i przebiegłość.