Bolesław Prus - biografia i twórczość - strona 2

pisał przede wszystkim humorystyczne podsumowania bieżących wydarzeń (pseudonimu używał właśnie wtedy, gdy podpisywał tego rodzaju artykuły).

Bardzo ważną datą w życiu Prusa okazał się rok 1874. Wówczas rozpoczął współpracę z „Kurierem Warszawskim”, publikował tam m.in. „Szkice warszawskie” oraz „Kronikę tygodniową”, co przyczyniło się do wzrostu jego popularności. Rok później przyszły autor „Lalki” wziął ślub z Oktawią Trembińską – kuzynką od strony matki. Kolejne lata przyniosły współpracę z kolejnymi pismami, obfitowały także w liczne próby literackie.

W 1877 r. Bolesław Prus podjął współpracę z „Nowinami”, a pięć lat później został redaktorem pisma. W 1881 r. zaczął pisać dla „Tygodnika Ilustrowanego”, a po sześciu latach dołączył także do „Kuriera Codziennego”. W międzyczasie miało miejsce niemiłe dla Prusa zdarzenie – prowadzone przez niego „Nowiny” zmuszone były ogłosić upadłość (1883), co sprowadziło na autora problemy finansowe.

W latach 80. Prus zaczął wyjeżdżać do sanatorium w Nałęczowie (było to jego ulubione miejsce wypoczynku). Tam też poznał Stefana Żeromskiego, na którego ślubie był świadkiem (1892). Trzy lata później Prus odbył jedyną w swoim życiu podróż zagraniczną (wszystkie tego typu działania uniemożliwiała mu agorafobia). Odwiedził Niemcy, Szwajcarię i Francję.

W XX wieku, gdy znaczenie pozytywistów było już bardzo niewielkie, Prus nadal pozostawał jednym z najbardziej cenionych polskich autorów, chociaż wydał już tylko jedną kompletną powieść. Ludzie traktowali go jako autorytet, co wpływało na chętne powierzanie mu różnych funkcji (był m.in. prezesem Stowarzyszenia Kursów dla Analfabetów Dorosłych).

Bolesław Prus zmarł na atak serca 19 maja 1912 r. w Warszawie. W swoim testamencie zapisał środki na stypendia edukacyjne dla dzieci z biednych rodzin wiejskich, a księgozbiór przekazał Towarzystwu Biblioteki Publicznej w Warszawie. Autor „Lalki”, chociaż był żonaty, nie doczekał się potomstwa (wraz z Oktawią Trembińską adoptowali syna – Emila – który w wieku 18 lat popełnił samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości).

Pogrzeb jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy odbył się 22 maja 1912 r. Na ostatnie pożegnanie artysty przybyło wielu ludzi, a samo wydarzenie szybko stało się wielką manifestacją. Prusa pochowano na Powązkach.

Twórczość Bolesława Prusa - charakterystyka

Bolesław Prus zapisał się na kartach historii polskiej literatury jako jeden z jej najwybitniejszych przedstawicieli. Jego dokonania artystyczne, tak mocno związane z pozytywizmem, często dorównują dziełom najwybitniejszych europejskich literatów epoki. Autor „Lalki” nie tylko potrafił doskonale posługiwać się słowem, lecz także wykazywał się wrażliwością na niesprawiedliwość społeczną, hipokryzję, zakłamanie oraz inne wady powszechnie występujące u wpływowych przedstawicieli narodu.

Literatura tworzona przez Prusa niemal zawsze łączyła się z oceną społeczeństwa – z tego powodu często określa się ją jako przynależną do nurtu realizmu krytycznego – np. „Lalka”. Był on twórcą niechętnym naturalizmowi żywiąc przeświadczenie, iż sztuka musi służyć czemuś więcej niż tylko biernemu rejestrowaniu rzeczywistości w jej detalach. Ponadto Prus uważał ten kierunek za deformujący prawdę o świecie, w którym – obok eksploatowanych przez naturalistów patologii – istnieje także dobro. Dlatego też zawsze w taki sposób komponował swoje utwory, by jasno zaznaczyć popierane kwestie oraz wyróżnić te niegodne, jego zdaniem, poparcia.

Bolesław Prus początkowo tworzył głównie opowiadania i nowele. Dopiero później zdecydował się posłużyć obszerniejszą formą, co okazało się bardzo dobrym posunięciem. Jego pierwszą powieścią były „Dusze w niewoli” z 1877 r. Olbrzymie uznanie przyniosła mu „Placówka” (dzieło, w którym widoczne są elementy naturalizmu) drukowana w „Wędrowcu” w latach 1885-1886.

Niesłychanym powodzeniem cieszyła się „Lalka”, przedstawiająca w sposób krytyczny panoramę dziewiętnastowiecznej Warszawy. Z kolei wiodącą pozycję autora ugruntował „Faraon”, w którym Prus wiele miejsca poświęcił funkcjonowaniu mechanizmów politycznych.

Najważniejsze dzieła Bolesława Prusa

Nowele i opowiadania: „Pałac i rudera” (1875), „Powracająca fala” (1880), „Antek” (1880), „Katarynka” (1880), „Kamizelka” (1882), „Grzechy dzieciństwa” (1883), „Omyłka” (1884), „Z legend dawnego Egiptu” (1888).

Powieści: „Dusze w niewoli” (1877), „Anielka” (1890 oraz wydanie zmienione 1895), „Placówka” (1886), „Lalka” (1890), „Emancypantki” (1894), „Faraon” (1897) oraz „Dzieci” (1909).

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Kamizelka - streszczenie

  W opowiadaniu "Kamizelka" narrator rozpoczyna od opisania, co sprawia mu w życiu przyjemność. Jego pasją jest zbieranie różnych osobliwych przedmiotów. W jego „kolekcji” znajduje się też tytułowa kamizelka, którą kupił za zawyżoną cenę. Tłumaczy to tym, że czasem... Więcej »

 • Bolesław Prus Antek - streszczenie

  Antek przyszedł na świat w wiosce leżącej nad Wisłą. Nie było w niej nic szczególnego – podobne chatki, ogródki pełne śliw. Jej mieszkańcy byli prostymi, ceniącymi ciężką pracę ludźmi. Kiedy w wiosce palił się czyjś dom, nie próbowali gasić pożaru, ponieważ byli głęboko przekonani, że w... Więcej »

 • Bolesław Prus Katarynka - streszczenie

  Pan Tomasz jest bogatym emerytowanym adwokatem. Mieszka samotnie w sześciopokojowym mieszkaniu. Tomasz nie założył rodziny, mimo iż był przystojnym mężczyzną. Gdy był młody, spotykał się z wieloma dziewczętami. Robił karierę i pomimo że bardzo lubił kobiety, żadna ze znajomości nie wyszła poza ramy przelotnego romansu. Więcej »

 • Powracająca fala - streszczenie

  Rozdział I - W czerwcu do Gotlieba Adlera przybył pastor Böhme, jego przyjaciel z czasów szkolnych. Główną przyczyną wizyty było powiadomienie mężczyzny o tym, iż jego syn, Ferdynand Adler, zaciągnął wielkie długi. Duchowny odbywał swoją podróż bryczką, zastanawiając się w trakcie nad... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - streszczenie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni chłopiec, który starzeje się wraz z postępem fabuły. Wraz ze starszym bratem – Władkiem – dorastał wychowywany przez samotną matkę. Ich ojciec nie żył już od pewnego czasu, mimo to kobieta doskonale sobie radziła – starszy syn studiował w... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 3 =
Sadex_gaming
2022-03-05 12:13:00
Dzięki bardzo
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54