Wielki Książę Konstanty - biografia, polityka - historia

Konstanty Pawłowicz Romanow urodził się w Carskim Siole 8.05.1779 roku jako drugi syn cara Pawła I. Jego dzieciństwo i lata młodzieńcze upłynęły pod kuratelą babki, Katarzyny II. Był on edukowany i wychowywany wyłącznie przez osoby zaakceptowane przez nią.

Konstanty nie czuł nigdy pociągu do rządzenia, za to uważany był za wielkiego entuzjastę armii, stąd też uczestniczył w walkach II koalicji we Włoszech, u boku słynnego dowódcy rosyjskiego, generała Aleksandra Suworowa. Uczestniczył również w dalszych wojnach Rosji z Francją, biorąc udział m.in. w bitwie pod Austerlitz i wojny z lat 1806 – 1807. Od pewnego momentu zwolennik pokoju z Francuzami, był zafascynowany postacią Napoleona, co nie przeszkodziło mu uczestniczyć mniej lub bardziej bezpośrednio w jego upadku.

Po Kongresie Wiedeńskim został mianowany dowódcą armii Królestwa Polskiego, jednocześnie będąc faktycznym namiestnikiem tego państwa. Jednocześnie zaś, po rozwodzie z pierwszą żoną, ożenił się ponownie z polską szlachcianką Joanną Grudzińską (1820). Aby móc zrealizować swoje marzenie o małżeństwie z nią dobrowolnie zrzekł się praw do tronu rosyjskiego (1823). Nie podjął też próby przejęcia władzy po śmierci brata w roku 1825.

Konstanty jest postacią bardzo kontrowersyjną w historii, ocenianą różnie przez Rosjan i Polaków, jak również historyków. Z jednej strony na pewno wiele różnego rodzaju przypadków łamania konstytucji Królestwa i represji na działaczach niepodległościowych było jego pomysłem i inicjatywą. Był on również znienawidzony przez wojsko z powodu swojego ordynarnego zachowania i sadyzmu. Z drugiej strony, co może wydawać się dziwne, zachowane źródła mówią o tym, że bardzo zżył się ze swoją przybraną ojczyzną i na swój sposób mógł nawet kochać Polskę i Polaków.  Niektórzy historycy uważają, że jedyną szansą na odzyskanie niepodległości było zorganizowanie przewrotu i osadzenie Konstantego na tronie polskim.

W czasie nocy listopadowej (29/30.11.1830) spiskowcy próbowali porwać lub zamordować księcia, któremu jednak udało się uciec z Warszawy. Mimo podjęcia walki przeciw caratowi podobno otwarcie chwalił zwycięstwa militarne Polaków. Nie doczekał jednak końca walk, umarł bowiem na cholerę 27.06.1831 roku w okolicach Witebska.

Polecamy również:

 • Gospodarka, kultura i oświata w Królestwie Polskim

  Utworzone w roku 1815 Królestwo Polskie, powstałe niejako na gruzach Księstwa Warszawskiego, miało na celu zaspokoić ambicje niepodległościowe Polaków i przyczynić się do powstania stabilizacji we wschodniej części Europy. Z tego też powodu, jak również decyzji cara, który chciał... Więcej »

 • Powstanie listopadowe - przyczyny wybuchu

  Powstanie listopadowe było spowodowane wielokrotnym łamaniem konstytucji Królestwa Polskiego przez władze rosyjskie. Car nadając nowemu quasi-państwu konstytucję uczynił ją jedną z najbardziej liberalnych w ówczesnej Europie, jednakże prędko okazało się, że nie zamierza jej przestrzegać. Więcej »

 • Wielka Emigracja po powstaniu listopadowym - czym była? Przyczyny, znaczenie, kierunki emigracji

  Upadek powstania listopadowego w roku 1831 stanowił osobistą tragedię i wielki dylemat dla wszystkich jego uczestników. Musieli oni bowiem, często w przeciągu tylko kilku dni lub godzin, zdecydować się albo na opuszczenie terenu Królestwa Polskiego i niepewny los emigranta, albo też pozostać na jego... Więcej »

 • Filomaci i Filareci - historia, członkowie, przyczyny powstania, program

  Lata 1815-1830 są okresem, kiedy na terenie Królestwa Polskiego i ziem zabranych przez Rosję tworzyło się samoistnie wiele organizacji i stowarzyszeń o charakterze jawnym i póljawnym. Niektóre z nich były bezpośrednio związane z konspiracją i planami zrywu zbrojnego, inne zaś stawiały przed... Więcej »

 • Mikołaj I Romanow - biografia, polityka - historia

  Mikołaj I Romanow urodził się 6.07.1796 roku w Carskim Siole. Był trzecim synem cara Pawła I. Z racji posiadania dwóch starszych braci nie był początkowo przewidziany na cara, jako że w kolejce do tronu znajdowało się jako pierwsze jego rodzeństwo. Stąd też niewielka waga, jaką przywiązywano w czasie jego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55