Bitwa pod Austerlitz - przyczyny, przebieg, skutki

Pierwsze lata panowania Napoleona były dla Francji okresem wytchnienia po długim paśmie wojen wewnętrznych i zewnętrznych, związanych z rewolucją francuską i wojnami z koalicją. Stan pokoju nie mógł jednak trwać długo, bowiem obie strony nie były zadowolone z rezultatów wojny. Szczególnie silny był tu antagonizm francusko – brytyjski i francusko – austriacki, bowiem te dwa państwa miały największe poczucie klęski i chciały rewanżu za swoje porażki.

III koalicja antyfrancuska została zawiązana w roku 1805 z inicjatywy Wielkiej Brytanii, w jej skład zaś wchodziły oprócz niej m.in. Rosja, Austria, Portugalia i Szwecja. Napoleon początkowo zamierzał zaatakować Anglię i dokonać inwazji na Wyspy Brytyjskie, okazało się to jednak niewykonalne, ze względu na słabość floty francuskiej i jej hiszpańskiego sojusznika. Wobec tego Napoleon zmienił zdanie i armia, która miała stanowić siły inwazyjne, pomaszerowała przeciwko siłom austriacko – rosyjskim.

Do spotkania trzech armii doszło 2.12.1805 roku pod Austerlitz (dziś Sławków w Republice Czeskiej). Jako że brały w niej udział armie trzech cesarstw- austriackiego, francuskiego i rosyjskiego – nazywana jest ona „bitwą trzech cesarzy”, chociaż na polu bitwy osobiście byli tylko władcy Francji i Rosji.

Bitwa ta okazała się całkowitym zwycięstwem cesarza francuskiego. W wyniku umiejętnie przeprowadzonego manewru siły koalicjantów uderzyły na słabsze skrzydło prawe armii francuskiej, tylko po to, by zostać same zaatakowane przez siły na lewym skrzydle. Rozpaczliwe kontrataki sił rosyjskich nie zmieniły sytuacji na polu bitwy i wojska koalicjantów zostały początkowo rozcięte, a później rozbite. Armia austriacka przestała praktycznie istnieć, podobnie jak rosyjska, kiedy odwrót zamienił się w paniczną ucieczkę. Było to jedno z największych zwycięstw Napoleona Bonaparte.

W wyniku klęski pod Austerlitz doszło do rozpadu koalicji i wycofania się z wojny Austrii i Rosji. Już 26.12.1805 roku podpisano pokój w Preszburgu, kończący wojnę. Francja stała się dzięki temu mocarstwem i rozpoczęła się budowa dominacji francuskiej w Europie.

Polecamy również:

  • Bitwa pod Trafalgarem - przyczyny, przebieg, skutki

    W czasie walk z kolejnymi koalicjami antyfrancuskimi główną bolączką Napoleona było pokonanie nieosiągalnej Anglii. Jej wyspiarskie położenie znacznie utrudniało jej pokonanie, a pozostająca za bezpiecznym kanałem La Manche była ona zawsze motorem kolejnych sojuszy wymierzonych przeciw Francji. Aby pokonać... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
Salad
2015-12-16 18:34:24
wow
Ostatnio komentowane
sdf
• 2023-12-09 16:26:23
eseba karai
• 2023-12-09 13:28:33
OOOO Pan Pan Paweł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
• 2023-12-07 14:50:52
Słabo nie umiecie liczyć
• 2023-12-07 13:59:39
69
• 2023-12-05 21:17:13