Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Święte Przymierze - pojęcie, cele, postanowienia, uczestnicy

Ostatnio komentowane
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Car Alekander I po zwycięstwie jego kraju nad Napoleonem głęboko wierzył w swoją dziejową misję. Niektóre osoby oskarżają go wręcz o popadanie w megalomanię i mistycyzm. Widząc siebie jako zbawcę Europy, to właśnie rosyjski władca wystąpił z propozycją utworzenia organizacji, mającej na celu stać na straży porządku w Europie i Ładu Wiedeńskiego. By to początek Świętego Przymierza. Miało ono za zadanie utrzymywanie w Europie status quo wprowadzonego przez Kongres Wiedeński, walczyć z ruchami liberalnymi i rewolucyjnymi, jak również bronić chrześcijańskich podstaw władzy monarszej. Pomysł był mocno wspierany przez wpływowego kanclerza austriackiego Klemensa von Metternicha.

Formalnie Święte Przymierze zostało utworzone 26.09.1815 roku, a jego pierwszymi (i głównymi członkami) była Rosja, Austria i Prusy. Wkrótce jednak do sojuszu zaproszono większość krajów europejskich. Z oczywistych względów nie zaproszono do przymierza Turcji. Zaproszenia z kolei nie przyjęła Anglia i Państwo Kościelne. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że dyplomacja angielska tego okresu i tak dążyła w swojej polityce do utrzymywania „równowagi sił w Europie”.

Święte Przymierze było pierwszą próbą utworzenia tak wielkiej organizacji zrzeszającej większą część Europy. Początkowo silne, więzy między członkami Świętego Przymierza zaczęły coraz bardziej się rozluźniać, głównie z powodu różnorakich konfliktów interesów. Przymierze nie interweniowało między innymi w trakcie rewolucji we Francji i Belgii w 1830. Ostateczny kres jego istnieniu przyniosła Wiosna Ludów, w trakcie której doszło do ostatniej interwencji mającej znamiona pomocy w ramach Świętego Przymierza (Rosja wysyłające swoje wojska do stłumienia powstania na Węgrzech przeciwko Austrii w 1849 roku).

Polecamy również:

 • Kongres Wiedeński - przebieg obrad, uczestnicy, cele

  Kongres wiedeński, zjazd delegatów państw europejskich, mający zadecydować o kształcie Europy po wojnach napoleońskich, nie miał oficjalnego rozpoczęcia i zakończenia obrad. Generalnie przyjmuje się, że za początek obrad można uznać wrzesień-październik 1814 roku, kiedy to do Wiednia przyjeżdżały delegacje i... Więcej »

 • Klemens von Metternich - biografia, działalność

  Klemens Lothar von Metternich-Winneburg urodził się 15.05.1773 roku w Koblencji. Pochodził z arystokratycznej niemieckiej rodziny o długich tradycjach. Studiował w Strasburgu, później zaś, po wybuchu rewolucji francuskiej, w Moguncji. Od roku 1797 pracował w austriackiej służbie dyplomatycznej, był w latach... Więcej »

 • Kongres Wiedeński - postanowienia, decyzje, znaczenie

  W czasie obrad Kongresu wiedeńskiego w latach 1814 - 1815 władcy Europy próbowali zadecydować o dalszych losach kontynentu i jego mieszkańców, usuwając porządki napoleońskie i tworząc nowy układ sił w Europie. W tym celu oparli się oni na trzech podstawowych zasadach. Pierwszą z nich była restauracja... Więcej »

 • Sprawa polska na Kongresie Wiedeńskim

  W czasie obrad Kongresu Wiedeńskiego jedną z najbardziej kontrowersyjnych i wzbudzających najwięcej dyskusji spraw była kwestia polska. W wyniku zaangażowania Polaków po stronie Napoleona w niemal całej Europie ich sprawa przestała być tylko domeną państw zaborczych, zdawano też sobie sprawę, że... Więcej »

Komentarze (2)
5 + 1 =
Komentarze
Tgwg • 2017-09-13 17:09:53
Jest dobre :) ciekawe czy dostanę 6 z historii xd
dgfgfgfg • 2017-09-09 18:12:49
a cele