Mistycyzm, mistycyzm chrześcijański - definicja, opis

Co to jest mistycyzm?

Mistycyzmem (gr. mystikos – „tajemny”) nazywa się prąd filozoficzno-religijny występujący w różnych religiach świata, którego podstawą jest przekonanie wiernych o możliwości bezpośredniego i pozazmysłowego połączenia duszy ludzkiej z rzeczywistością transcendentną. Owa rzeczywistość jest różnie rozumiana przez poszczególne systemy filozoficzno religijne, tj. albo jako byt osobowy (Bóg) bądź jako byt nieosobowy (bliżej nieokreślone sacrum). W obu przypadkach w ramach doświadczenia mistycznego dochodzi do zniesienia granicy między podmiotem doznającym i przedmiotem (bytem) doznawanym. Tym przeżyciom mogą towarzyszyć różne zjawiska jak np. ekstaza czy wizje. Zazwyczaj doświadczenia mistyczne są poprzedzone kontemplacją i ascezą.

Mistycyzm chrześcijański

W tradycji chrześcijańskiej mistycyzmem nazywa się nadprzyrodzone i bezpośrednie doświadczenie obcowania oraz komunikowania się z Bogiem, które możliwe jest dzięki łasce chrztu świętego.

Doświadczenie mistyczne w chrześcijaństwie jest możliwe dzięki Bożemu działaniu i jego pojawienie uzależnione jest wyłącznie od woli Boga.  Z drugiej jednak strony wierny musi być na nie otwarty. Niemniej nie da się doświadczenia mistycznego w żaden sposób wywołać (np. ascezą). Człowiek jest tylko biernym, uległym odbiorcą boskiej interwencji w swoje osobiste życie duchowe. Są to chwile krótkie i niezaplanowane przez mistyka.

Doświadczenie mistyczne jest zatem szczególną łaską. Dotyczy jednak tylko tych wiernych, którzy prowadzą „życie mistyczne”, tj. rozwijają łaskę chrztu świętego, chociażby uczestnicząc w sakramentach. Innymi słowy, jest dostępne wyłącznie dla osób wierzących.

Poznanie, jakie rodzi się z doświadczenia mistycznego, jest poznaniem ogólnym i ubogim w szczegóły. Jawi się jednak jako  bezdyskusyjna i narzucona oczywistość i cechuje bogactwem emocji i uczuć. Z tych względów jest niemożliwe do wyrażenia w dostępnych człowiekowi słowach i pojęciach; relacje doświadczeń mistycznych charakteryzują się specyficznym językiem symboli.

Doświadczeniu mistycznemu mogą towarzyszyć pewne fenomeny, które nie są spotykane w zwyczajnym życiu chrześcijańskim, np. stygmaty, lewitacje, zawieszenia niektórych władz zmysłowych i cielesnych, ekstaza.

Mistykami chrześcijańskimi byli m.in. św. Teresa z Avila, św. Jan od Krzyża, Eckhart von Hochheim (zwany Mistrzem Eckhartem).

Polecamy również:

  • Co to jest religia?

    Nie ma jednej definicji religii. Większość badaczy na potrzeby swojej pracy tworzy własne bądź korzysta z ogromnego arsenału już powstałych, które można podzielić na definicje stukturalne (wskazujące na strukturę religii jako zjawiska) i funkcjonalistyczne (podkreślające funkcję religii): Więcej »

  • Funkcje religii - opis

    Religia spełnia funkcję normatywno-wychowawczą, polityczno-ideologiczną, światopoglądową, kompensacyjną, kultralną, integracyjną i soteriologiczną. Więcej »

  • Geneza religii - historia

    Powszechnie uznaje się, że religia nie pojawiła się w jakimś określonym momencie historii czy w określonym miejscu (rejonie geograficznym).  Więcej »

  • Doktryna religijna - definicja (eschatologia, antropologia religijna, dogmat i in.)

    Doktryna religijna (łac. doctrina – nauka) to zespół wierzeń, dogmatów, wskazań moralnych oraz zasad liturgicznych dotyczących danej religii. Jest teoretyczną podstawą przekonań religijnych wyznawcy. Więcej »

  • Kult religijny - definicja, przykłady

    Kult religijny (łac. cultus –  uprawa ziemi) jest zespołem czynności będących wyrazem czci człowieka wobec sił nadprzyrodzonych np. bóstwa. Stanowi zewnętrzny przejaw życia religijnego – gdzie nie ma żadnych aktów kultowych, tam nie można mówić o religii w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17