Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ateizm - definicja, filozofia, historia

Ostatnio komentowane
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Pal wroty
dawid • 2019-09-19 09:22:07
gituwa
mlodymuszkieter • 2019-09-18 19:32:07
czemu k u t a s a nie kutas
mlodymuszkieterm • 2019-09-18 19:33:27
XD
XD • 2019-09-18 18:11:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ateizm (gr. atheos – bezbożny) jest poglądem zaprzeczającym istnieniu jakichkolwiek bogów, bóstw i sił nadprzyrodzonych (w tym Boga religii monoteistycznych). Nazywany bywa „niewiarą”. Wiąże się z zanikiem praktyk religijnych i desakralizacją życia. Jest przeciwieństwem teizmu i deizmu.

Częstą przyczyną przyjęcia poglądu ateistycznego jest trudność wyjaśnienia obecności zła i cierpienia w świecie. Ateizm może również być konsekwencją negatywnych doświadczeń człowieka, które spowodowały kryzys jego wiary. Przyczyn przyjmowania przez ludzi poglądu o nieistnieniu boga należy również upatrywać w uznawanych przez nich koncepcjach epistemologicznych czy ontologicznych (np. jeśli dana osoba przyjmuje, że istnieje tylko to czego można doświadczyć za pomocą zmysłów, to automatycznie nie będzie mogła uznać istnienia Boga ).

Istnieje wiele odmian ateizmu. Można jednak wyróżnić trzy główne postawy:

- ateizm teoretyczny, który podaje „rozumowe dowody” przeciwko istnieniu Boga, tj. opiera się na argumentacji filozoficznej i naukowej;

- ateizm sceptyczny, wskazujący na nieweryfikowalność stwierdzeń religijnych;

- ateizm praktyczny – obywanie się bez Boga i religii w życiu codziennym nie będące wynikiem jakiś głębszych przemyśleń.

Ateizm występuje już od czasów starożytnych – wówczas reprezentowali go m.in. Epikur i Lukrecjusz. Upowszechnił się jednak dopiero wraz z nadejściem epoki oświecenia w XVII i w XVIII w. Ateistami byli m.in. F. Nietzsche, S. Freud, B. Russell, K. Marks i F. Engels.

Ateista może odznaczać się tolerancyjną obojętnością wobec religii bądź poddawać ją krytyce i z nią walczyć. Czasami ateizm wiąże się również ze zjawiskiem antyklerykalizmu. Dziś około 2,3% ludności świata określa siebie jako ateistów.

Polecamy również:

  • Ateizm w Polsce i statystyki

    Początki ateizmu w Polsce zwykle są kojarzone z postacią Kazimierza Łyszczyńskiego, filozofa, który w XVII w. został skazany na karę śmierci za swój traktat De non existentia Dei („O nieistnieniu Boga”). Łyszczyński bywa nazywany polskim Giordano Bruno, gdyż podobnie jak on... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 5 =
Komentarze
bergo • 2019-06-22 15:18:51
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka prawda że każdy człowiek ma umysł, ale nie każdy potrafi z niego samodzielnie korzystać, więc szuka tłumaczenia w religii objawień a nie w nauce