Ateizm - definicja, filozofia, historia

Ateizm (gr. atheos – bezbożny) jest poglądem zaprzeczającym istnieniu jakichkolwiek bogów, bóstw i sił nadprzyrodzonych (w tym Boga religii monoteistycznych). Nazywany bywa „niewiarą”. Wiąże się z zanikiem praktyk religijnych i desakralizacją życia. Jest przeciwieństwem teizmu i deizmu.

Częstą przyczyną przyjęcia poglądu ateistycznego jest trudność wyjaśnienia obecności zła i cierpienia w świecie. Ateizm może również być konsekwencją negatywnych doświadczeń człowieka, które spowodowały kryzys jego wiary. Przyczyn przyjmowania przez ludzi poglądu o nieistnieniu boga należy również upatrywać w uznawanych przez nich koncepcjach epistemologicznych czy ontologicznych (np. jeśli dana osoba przyjmuje, że istnieje tylko to czego można doświadczyć za pomocą zmysłów, to automatycznie nie będzie mogła uznać istnienia Boga ).

Istnieje wiele odmian ateizmu. Można jednak wyróżnić trzy główne postawy:

- ateizm teoretyczny, który podaje „rozumowe dowody” przeciwko istnieniu Boga, tj. opiera się na argumentacji filozoficznej i naukowej;

- ateizm sceptyczny, wskazujący na nieweryfikowalność stwierdzeń religijnych;

- ateizm praktyczny – obywanie się bez Boga i religii w życiu codziennym nie będące wynikiem jakiś głębszych przemyśleń.

Ateizm występuje już od czasów starożytnych – wówczas reprezentowali go m.in. Epikur i Lukrecjusz. Upowszechnił się jednak dopiero wraz z nadejściem epoki oświecenia w XVII i w XVIII w. Ateistami byli m.in. F. Nietzsche, S. Freud, B. Russell, K. Marks i F. Engels.

Ateista może odznaczać się tolerancyjną obojętnością wobec religii bądź poddawać ją krytyce i z nią walczyć. Czasami ateizm wiąże się również ze zjawiskiem antyklerykalizmu. Dziś około 2,3% ludności świata określa siebie jako ateistów.

Polecamy również:

  • Ateizm w Polsce i statystyki

    Początki ateizmu w Polsce zwykle są kojarzone z postacią Kazimierza Łyszczyńskiego, filozofa, który w XVII w. został skazany na karę śmierci za swój traktat De non existentia Dei („O nieistnieniu Boga”). Łyszczyński bywa nazywany polskim Giordano Bruno, gdyż podobnie jak on... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 3 =
Wojciech
2022-05-08 15:29:26
Ateizm nie jest przeciwieństwem teizmu. Ktoś staje się ateistą to znaczy, że staje się, wg tego artykułu, bezbożnikiem. Ateizm to nic innego, jak brak Boga w życiu tego człowieka. W artykule mylone są pojęcia wiary w Boga i dowodu na istnienie Boga. O ile wiara w Boga doprowadziła do powstania rozmaitych gałęzi nauki, teorii itp, to ateizm nie przyniósł nic . Nie spotykamy wybitnych postaci ateizmu. Wprawdzie kilku znanych filozofów określało siebie , jako ateistów (ludzi, którzy utracili wiarę) , ale nie ma to wpływu na odrzucenie wiary przez prawie wszystkich wierzących ludzi. Gdyby tak spytać jakąś znaną osobę, np. Panią prof. Środę, dlaczego jest ateistą, miałaby kłopot z wytłumaczeniem, dlaczego tak jest. Ale konkludując , zadam Wam pytanie. Co to jest ciemność? Co to jest zimno? Każdy zna odpowiedź na te pytania. Ale mało kto wie, że z punktu widzenia nauki, te pojęcia nie istnieją. Ciemność nie jest przeciwieństwem światła, tak jak zimno nie jest przeciwieństwem ciepła. Ciemność to brak światła,a zimno to brak ciepła. Tak samo jest z ateizmem. To nie jest przeciwieństwo teizmu. To jest odrzucenie Boga przez kogoś, kto określa siebie jako ateistę. Ale to nie znaczy, że Bóg nie istnieje. Wręcz przeciwnie. Istnieje i ma się dobrze.
Maciek
2021-02-11 17:00:11
Ekstra, wielkie dzięki za wytłumaczenie mi tego, moim zdaniem, głupiego, nierozsądnego i prostego stylu życia. Jeszcze raz dziękuję.
bergo
2019-06-22 15:18:51
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka prawda że każdy człowiek ma umysł, ale nie każdy potrafi z niego samodzielnie korzystać, więc szuka tłumaczenia w religii objawień a nie w nauce
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43