Epikur - biografia, poglądy, filozofia, epikureizm

BIOGRAFIA

Epikur urodził się w 341 r. p.n.e. na greckiej wyspie Samos jako syn nauczyciela Neoklesa i wróżbitki Chaerestrate. Początkowo kształcił się pod opieką platonika Pamfilosa i demokrytejczyka Nauzyfanesa. Mając 18 lat, przybył do Aten, gdzie miał możliwość poznania wszystkich ówcześnie rozwijanych kierunków filozoficznych (m.in. hedonizmu, atomizmu, sceptycyzmu). Tam też odbył służbę wojskową. Ze względu na sytuację polityczną w roku 322 opuścił Ateny i udał się do Kolofonu. Przez kolejnych 10 lat prawdopodobnie podróżował po ateńskich koloniach, kontynuując studia filozoficzne. W Mitylenie, następnie w Lampsakos otworzył własne szkoły.

Do Aten powrócił w 306 r. p.n.e. W założonej tam szkole zwanej Ogrodem wykładał do śmierci (270 r. p.n.e.). Z uczniami spotykał się pod gołym niebem, prowadząc wykłady oraz dyskusje. Preferował prosty, skromny tryb życia. Nigdy się nie ożenił, nie pozostawił po sobie potomstwa.

Spośród 300 prac, które miał napisać Epikur, do czasów współczesnych przetrwało niewiele - „Zasady”, 3 listy zawierające zarys fizyki, meteorologii i etyki. W XVIII w. w Herkulanum odnaleziono także 37 ksiąg dzieła „O naturze”.

POGLĄDY

Etyka (hedonizm)

Dla Epikura

Polecamy również:

 • Filozofia przyrody (Heraklit z Efezu, Pitagoras, Tales)

  Filozofia przyrody była najwcześniejszym okresem greckiego myślicielstwa. Główny okres jej rozwoju przypadł na VI w. p. n. e. Myśliciele związani z tym nurtem skupiali się przede wszystkim na kosmologii, a więc rozważaniami nad powstaniem, przyczyną i naturą świata. Najbardziej charakterystycznym poglądem... Więcej »

 • Sofiści - poglądy, przedstawiciele

  Sofiści to greccy filozofowie, którzy działali w V w. p. n. e. w Atenach. Najwybitniejszymi przedstawicielami tego nurtu byli Protagoras („Rozprawa polemiczna o prawdzie i bycie”, „O bogach”) i Gorgiasz. Sofiści nie zajmowali się filozofią systematycznie, ponieważ przede wszystkim... Więcej »

 • Stoicyzm - definicja, cechy, przedstawiciele

  Stoicyzm to kierunek filozoficzny, który rozwinął się w III w. p. n. e., w tak zwanym hellenistycznym okresie greckiej filozofii. Inicjatorem tego prądu był Zenon z Kition, który w 300 r. p. n. e. założył szkołę w Atenach, w „Stoa Poikile” („Brama Malowana”), od czego wzięła... Więcej »

 • Epikureizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Epikureizm, podobnie jak stoicyzm, był kierunkiem charakterystycznym dla hellenistycznego okresu greckiej filozofii, powstał w III w. p. n. e. Nazwa prądu wywodzi się od jego założyciela, czyli Epikura, który w 306 r. p. n. e. założył własną szkołę w ogrodzie („ogród Epikura”). Więcej »

 • Sokrates - filozofia, poglądy

  Najistotniejszym elementem poglądów Sokratesa były twierdzenia o charakterze moralnym. Uważa się, że jest on twórcą etyki. W centrum filozoficznego systemu znajduje się tu pojęcie uniwersalnej cnoty. Sokrates jako pierwszy wyodrębnił wartości moralne, a cnota znalazła się na szczycie hierarchii.... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
Jan Marcalik
2021-10-15 16:22:46
doobry artykuł
Ostatnio komentowane
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42