Laicyzacja i sekularyzacja - religia

Definicji sekularyzacji (łac. saecularis –  świecki) jest tyle, ile badaczy podejmujących ten temat. Za klasyczną uznaje się jednak teorię Petera Bergera, w której sekularyzacją nazwał on proces uniezależniający różne sektory społeczeństwa i kultury od dominacji religijnych instytucji i symboli.

Należy zaznaczyć, że dawniej termin „sekularyzacja” określał przejście majątków, urzędów lub prawnych przywilejów spod władzy kościelnej w ręce władzy świeckiej. O sekularyzacji mówiło się zatem np. w przypadku kasaty zakonów i przejmowaniu ich własności przez państwo.

Często jako synonim sekularyzacji występuje obecnie termin laicyzacja. Laicyzacją określa się również w Kościele rzymskokatolickim procedurę prawną, na mocy której duchowny zostaje zwolniony ze swoich obowiązków i wraca do stanu świeckiego.

Przyczyn sekularyzacji, rozumianej jako proces uniezależniający sektory społeczeństwa i kultury od dominacji religijnych instytucji i symboli, socjologowie oraz religioznawcy upatrują m.in. w racjonalizacji, industralizacji oraz urbanizacji (w zmianie stylu życia), rozdziale państwa od Kościoła oraz w indywidualizmie współczesnego człowieka.

Sekularyzacja może przejawiać się na różne sposoby:

- przez spadek liczby członków należących do Kościołów i uczestniczących w kulcie religijnym oraz liczby powołań do stanu duchownego;

- przez wzrost liczby osób niewierzących i obojętnych względem religii, a także rozwój antyklerykalizmu;

- przez zmniejszanie się wpływu organizacji religijnych na życie społeczne i spadek ich prestiżu w społeczeństwie, a  także przez utratę znaczenia religijnych przekonań i wartości;

Sekularyzacja nie oznacza jednak zaniku wiary; nie obejmuje świadomości jednostki. Zmieniają się tylko formy religijności i sposoby jej wyrażania. Współczesną religijność cechuje dowolność i odchodzenie od ortodoksji, a także deinstytucjonalizacja (religia w dzisiejszych czasach stała się sprawą prywatną człowieka). Taka sytuacja niesie ze sobą selektywną akceptację dogmatów religijnych i form zachowań np. katolik wierzy w reinkarnację. Kościół przestaje być autorytetem w sprawach wiary – jednostka sama wybiera w co wierzy, a w co nie. Duchowość nie jest już „kontrolowana” i ograniczona przez instytucją czy kanon, który ona reprezentuje. Właśnie na tym gruncie powstają nowe ruchy religijne mające synkretyczny charakter.

Polecamy również:

  • Co to jest religia?

    Nie ma jednej definicji religii. Większość badaczy na potrzeby swojej pracy tworzy własne bądź korzysta z ogromnego arsenału już powstałych, które można podzielić na definicje stukturalne (wskazujące na strukturę religii jako zjawiska) i funkcjonalistyczne (podkreślające funkcję religii): Więcej »

  • Funkcje religii - opis

    Religia spełnia funkcję normatywno-wychowawczą, polityczno-ideologiczną, światopoglądową, kompensacyjną, kultralną, integracyjną i soteriologiczną. Więcej »

  • Geneza religii - historia

    Powszechnie uznaje się, że religia nie pojawiła się w jakimś określonym momencie historii czy w określonym miejscu (rejonie geograficznym).  Więcej »

  • Doktryna religijna - definicja (eschatologia, antropologia religijna, dogmat i in.)

    Doktryna religijna (łac. doctrina – nauka) to zespół wierzeń, dogmatów, wskazań moralnych oraz zasad liturgicznych dotyczących danej religii. Jest teoretyczną podstawą przekonań religijnych wyznawcy. Więcej »

  • Kult religijny - definicja, przykłady

    Kult religijny (łac. cultus –  uprawa ziemi) jest zespołem czynności będących wyrazem czci człowieka wobec sił nadprzyrodzonych np. bóstwa. Stanowi zewnętrzny przejaw życia religijnego – gdzie nie ma żadnych aktów kultowych, tam nie można mówić o religii w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33