Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Diaspora - co to jest, historia - Diaspora żydowska

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Diaspora (gr. „rozproszenie”) to termin, którym określa się skupiska Żydów mieszkających poza Ziemią Świętą (poza Palestyną).

Za początek zjawiska diaspory uznaje się wysiedlenie Żydów do Babilonii, które miało miejsce w VI w. p.n.e. (tzw. niewola babilońska). Większość z nich po stu latach powróciła jednak do swojej ojczyzny.

Do IV w. p.n.e. Żydzi znajdowali się pod panowaniem perskim, a następnie w 332 r. p.n.e. Judeę podbiły wojska macedońsko-greckie Aleksandra Macedońskiego. Z kolei w latach 64-63 r. p.n.e. Palestyna została opanowana przez Rzymian. Chociaż Żydzi byli od czasów niewoli babilońskiej w dużym stopniu politycznie uzależnieni od obcych organizmów państwowych, to do II w. zamieszkiwali przede wszystkim tereny Ziemi Świętej.

Sytuacja zmieniła się po wybuchu powstania Żydów przeciw Rzymianom (66-70 r.) i porażce, jaką poniósł naród wybrany. Rzymianie zlikwidowali wówczas ostatecznie autonomię Izraelitów oraz dokonali zburzenia Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Wyznawcy judaizmu, pozbawieni świętego miejsca kultu, opuścili swoją ojczyznę i osiedlali się m.in. w Rzymie, na Półwyspie Iberyjskim i w południowej Galii, Aleksandrii, Afryce Północnej, a także w Mezopotamii,

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');