Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Niewola babilońska - czym była, historia, skutki

Ostatnio komentowane
siema kto lubi disa ten frajer pompka
antydis • 2020-02-27 08:18:32
cienko
WOOO • 2020-02-26 18:33:17
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
JD SZMATE
antydis • 2020-02-27 08:18:54
„Alkiny to węglowodory nienasycone, zawierające co najmniej jedno potrójne wiązanie ...
grzegorz • 2020-02-26 10:55:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Po przybyciu Izraelitów do Kanaan, zdobyte ziemie zostały podzielone pomiędzy 12 plemion. Jedyną kwestią łączącą poszczególne plemiona była religia, nie wytworzono żadnej administracji centralnej. Dopiero zagrożenie najazdów ze strony Filistynów spowodowało konsolidację plemion. Pierwszy na tronie zasiadł Saul, następnie Dawid, który zjednoczył wszystkie plemiona, zdobył Damaszek oraz Jerozolimę. Po śmierci Dawida rządy przejął jeden z jego synów - Salomon. A po jego śmierci, zjednoczone przez ojca państwo rozpadło się na Judę (południe) – ze stolicą w Jerozolimie oraz Izrael (północ) – ze stolicą w Samarii. Królestwo Judy zostało podbite w 587 r. p.n.e. przez babilońskiego króla Nabuchodonozora.

Okres, który nastał wraz z najazdem Babilończyków, określa się „Niewolą Babilońską” (od 586 do 538 roku p.n.e.). W tym czasie doszło do dwóch wysiedleń ludów żydowskich do Babilonu. Pierwsze deportacje miały miejsce w roku 597 p.n.e., po zajęciu Jerozolimy przez Nabuchodonozora. Święte miasto zostało splądrowane, w tym świątynny skarbiec. Pierwsza fala wysiedleń objęła m.in. króla Jojakina (Jechoniasza), proroka Ezechiela oraz dwór królewski z najważniejszymi przedstawicielami państwa. Większa

Polecamy również:

 • Niewola egipska - data, historia

  Większość informacji dotyczących przybycia oraz funkcjonowania społeczności izraelitów podaje Biblia (Stary Testament). Według tych podań, osobą odpowiedzialną za sprowadzenie Żydów do Egiptu był Abraham. To jemu Bóg miał nakazać wędrówkę z Mezopotamii, w której mieszkał w raz ze... Więcej »

 • Wędrówka do Ziemi Obiecanej - streszczenie, historia

  Jak podaje Biblia, protoplasta Izraelitów – Abraham na polecenie boga przybył z mezopotamskiego miasta Ur do Palestyny zwanej Kanaanem. Z Kanaanu potomkowie Hebrajczyków, ze względu na wielki głód panujący w tamtym okresie, przenieśli się do Egiptu. Niekorzystna sytuacja wprowadzona przez... Więcej »

 • Król Dawid - biografia, znaczenie

  Dawid był synem Jessego. Jego imię oznacza „ukochany przez Jahwe”. Był królem Judy i Izraela, panował w latach 1010-970 przed Chr. Dawidowi przypisuje się autorstwo 73 psalmów. Po śmierci Dawida panowanie objął jego syn, Salomon. Więcej »

 • Salomon - biografia, znaczenie

  Salomon był synem króla Dawida i Batszeby. Żył w X w. przed Chr. Jego imię (hebr. Szlomo) pochodziło od słowa szalom, czyli „pokój”. W Biblii pojawia się również drugie imię Salomona – Jedidiasz, co oznacza „Umiłowany przez Pana”. Więcej »

Komentarze (2)
3 + 1 =
Komentarze
ADMIN • 2015-11-12 14:56:09
@Ja, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Poprawione.
ja • 2015-10-28 20:32:19
Dawid nie był synem Saula