Nowe ruchy religijne - definicja, przykłady

Nowe ruchy religijne (ang. New religious movement) to nazwa określająca zarówno te związki wyznaniowe, które w ostatnim stuleciu pojawiły się w Trzecim Świecie, jak i ruchy charyzmatyczne oraz neomistyczne powstające od lat 60-tych XX w. na Zachodzie (głównie w Stanach Zjednoczonych, skąd przenikają do Europy). Te drugie uważane są przez wielu za odpowiedź na sekularyzację.

Określenie „nowe ruchy religijne” ma neutralny wydźwięk, w przeciwieństwie do określenia sekta, które niesie ze sobą negatywne konotacje i kojarzy się z zagrożeniem. Często jednak oba pojęcia stosowane są wymiennie. Przy czym nowe ruchy religijne są – zgodnie z nazwą – autonomiczną, nową religią, a nie odłamem już istniejącej. Zawsze mają założyciela, który w oczach wyznawców posiada wyjątkowe, pozaziemskie zdolności. Stąd też członkowie nowych ruchów religijnych są zdolni się mu podporządkować, narażając się przy tym na prześladowania i upokorzenia. W wielu przypadkach osoba założyciela jest elementem integrującym wiernych bardziej niż sama doktryna.

Pojęcie „nowe ruchy religijne” dotyczy zarówno ruchów pochodzenia chrześcijańskiego, jak i  o proweniencji orientalnej bądź afrykańskiej oraz ruchów typu gnostycznego i ezoterycznego. Cechą charakterystyczną ich wszystkich jest synkretyczny charakter oraz prozelityzm, który jest często kojarzony przez opinię publiczną z tzw. „praniem mózgu” i technikami manipulacji. Faktem jest jednak, że konwersja religijna w przypadku nowych ruchów oznacza w dużym stopniu zerwanie z dotychczasowym trybem życia.

Nowe ruchy religijne jawią się przede wszystkim jako alternatywa wobec historycznych religii instytucjonalnych oraz dominującej kultury. Nie wszystkie jednak są nastawione opozycyjnie do istniejącego porządku społecznego. Część z nich adaptuje się do istniejącej struktury społecznej, ale działa na jej peryferiach. W ramach nowych ruchów religijnych można wyróżnić: religijne ruchy wolnościowe (charakterystyczne dla krajów Trzeciego Świata oraz dla mniejszości narodowych) oraz ruchy charyzmatyczne, apokaliptyczne i profetyczne.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33