Bar micwa i bat micwa - co to jest? - Judaizm

Bar micwa dla chłopców i bat micwa dla dziewcząt to w judaizmie rytuały przejścia w dorosłość - to piękne uroczstości religijne, które przetrwały próbę czasu i wszystkie przeciwności losu. Dowiedz się więcej!

Bar micwa - co to?

Bar micwa (hebr. bar mitzvah – syn przykazania) to w judaizmie określenie chłopca, który ukończył 13 lat i tym samym według zasad religii żydowskiej osiągnął pełnoletniość wobec prawa żydowskiego. Od tej chwili jest on odpowiedzialny przed Bogiem za swe czyny i musi wypełniać wszystkie przykazania halachy (dotychczas za jego postępowanie odpowiedzialni byli rodzice). Po ukończeniu 13-tego roku życia może brać pełny udział w uroczystościach religijnych, odbywających się w synagodze, jest liczony do minjanu oraz ma obowiązek zakładania tefilin (tefilin to dwa pudełka skórzane, zrobione z jednego kawałka skóry koszernego zwierzęcia, w których znajdują się zwitki pergaminu z cytatami z Tory).

Ta sama nazwa – bar micwa – funkcjonuje także jako określenie uroczystości przyjęcia chłopca w poczet pełnoprawnych członków żydowskiej wspólnoty wyznaniowej. Obchodzona jest ona w pierwszy szabat po 13. urodzinach. Wówczas podczas porannego nabożeństwa chłopiec odczytuje przypadający na dany dzień fragment Tory (parsza). W niektórych synagogach proszony jest również o wygłoszenie przygotowanego przez niego omówienia jakiegoś zagadnienia prawa żydowskiego. Następnie jego ojciec dziękuję Bogu za uwolnienie go od odpowiedzialności za grzechy syna. Po nabożeństwie odbywa się kiddusz, czyli posiłek przygotowany przez rodziców. Chłopiec stający się „synem przykazania” otrzymuje prezenty.

Bar micwa to obrzęd, którego korzenie sięgają XIV w. Nie wspomina o nim literatura talmudyczna.

Bat micwa - co to?

Odpowiednikiem bar micwy jest dla dziewczynek bat micwa (córka przykazania). Zwyczaj ten jest stosunkowo nowy; sięga korzeniami zaledwie początków XX w. Pierwszą kobietą, które zorganizowano bat micwę, była Judith Kaplan – córka rabina Mordechaja Kaplana, twórcy judaizmu rekonstrukcjonistycznego (uroczystość odbyła się 18 marca 1922 roku).

Bat micwa dotyczy dziewczynek, które ukończyły 12 lat, ale zdarza się, że obchodzona jest po ukończeniu 13. roku życia. Większość ortodoksów odrzuca ją jako innowację religijną. Z uroczystościami bat micwy można się spotkać wśród Żydów judaizmu reformowanego, konserwatywnego czy rekonstrukcjonistycznego.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43