Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Winkelriedyzm w Kordianie - definicja pojęcia i charakterystyka

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Winkelriedyzm to koncepcja narodowo-wyzwoleńcza opozycyjna w stosunku do Mickiewiczowskiego mesjanizmu. Juliusz Słowacki konstruując tę ideologię w „Kordianie”, dokonuje rozrachunku ze swoim oponentem – wieszczem Adamem, ale także z ogólnym projektem skrajnego indywidualizmu w dążeniach wolnościowych.

Monolog na Mont Blanc

Koncepcja winkelriedyzmu po raz pierwszy pojawia się w „Kordianie” w scenie monologu bohatera na Mont Blanc. Kordian zawiedziony życiem chce popełnić samobójstwo, jednak w ostatniej chwili przypomina mu się ojczyzna. Myśli o jej opłakanym losie i w uniesieniu doznaje swoistego objawienia. Ma wizję ducha średniowiecznego rycerza, Arnolda Winkelrieda, który swoim poświęceniem uratował Szwajcarów. W bitwie z Austriakami poświęcił się i przyjął w siebie wszystkie ciosy wroga. Kordian uznaje więc, że Polska będzie „Winkelriedem narodów”: „Poświęci się, choć padnie jak dawniej! jak nieraz!”. Losem ojczyzny będzie zatem śmierć, ale dla dobra ludzkości.

Decyzja o zostaniu Winkelriedem

Kordian wciela w życie wymyśloną przez siebie koncepcję winkelriedyzmu już w scenie głosowania nad zabójstwem cara w podziemiach kaplicy świętego Jana. Pomimo że spiskowcy na czele z zachowawczym

Polecamy również:

 • Kordian - plan wydarzeń

  1. „Przygotowanie” przywódców powstania przez diabły i wiedźmy.2. Rozważania Kordiana nad samobójstwem przyjaciela.3. Opowieści Grzegorza:a) „Bajka o Janku, co psom szył buty”,b) przebieg „bitwy pod piramidami”,c) historia Kazimierza. Więcej »

 • Kordian - geneza

  „Kordian” powstawał w czasie pobytu Juliusza Słowackiego w Szwajcarii (1833-35). Dzieło było tworzone pod wpływem sporu ideowego pomiędzy Słowackim i Mickiewiczem, który w tym czasie zyskał już miano narodowego wieszcza. Młody poeta starał się nie tylko udowodnić własny talent; Mickiewicz mocno... Więcej »

 • Kordian - czas i miejsce akcji

  Akcja dramatu rozpoczyna się 31 grudnia 1799 roku w górach Karpackich (przy chacie czarnoksiężnika Twardowskiego). Kolejne epizody mają miejsce: na wsi (dom Kordiana), w Londynie (James Park), w Dover, w Watykanie, we Włoszech, na szczycie Mont Blanc, w Warszawie (plac przed zamkiem królewskim, Plac... Więcej »

 • Kordian - opracowanie (problematyka)

  „Kordian” Juliusza Słowackiego powstawał podczas pobytu poety w Szwajcarii. Słowacki opuścił Paryż po zaognieniu sporu z Mickiewiczem. „Wieszcz” naraził się młodemu poecie surową krytyką jego liryki. Ponadto umieścił w III części „Dziadów” jednoznacznie negatywną postać... Więcej »

 • Kordian - bohaterowie
Komentarze (0)
4 + 4 =