Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mesjanizm a winkelriedyzm - prównanie idei Mickiewicza i Słowackiego

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bóg kontra rycerz

Główna różnica pomiędzy Mickiewiczowskim mesjanizmem a winkelriedyzmem tkwi w samym źródle owych koncepcji. Pierwsza z nich odwołuje się bowiem do postaci Jezusa Chrystusa, czyli Boga-człowieka, który z miłości do ludzi umarł na krzyżu i tym samym dokonał dzieła zbawienia. W centrum pomysłu „Polski jako Chrystusa narodów” znajduje się więc sakralny wymiar ofiary narodu. Cierpienie za ojczyznę jest święte, posiada cel najwyższy.

Z kolei winkelriedyzm opiera się na nawiązaniu do średniowiecznego rycerza. Arnold Winkelried to bowiem XIV-wieczny bohater narodowy Szwajcarii, który poniósł śmierć w walce z Austrią, w bitwie pod Sempach. Dzięki temu, że skierował włócznie wroga na własną osobę, doprowadził do ostatecznego zwycięstwa rodaków. Jest to zatem postać wielka, ale pozbawiona rysów świętości. Działanie Winkelrieda odbywa się na płaszczyźnie doczesnej, nie gładzi on grzechów ludzkości, ale walczy o wolność swojego narodu.

Bierność kontra aktywność

Można jednak powiedzieć, że istotą różnicy pomiędzy mesjanizmem i winkelriedyzmem jest opozycja pomiędzy biernością i aktywnością. Chrystus nie buntuje się bowiem przeciwko swoim wrogom, przyjmuje cierpienie bez słowa

Polecamy również:

 • Kordian - plan wydarzeń

  1. „Przygotowanie” przywódców powstania przez diabły i wiedźmy.2. Rozważania Kordiana nad samobójstwem przyjaciela.3. Opowieści Grzegorza:a) „Bajka o Janku, co psom szył buty”,b) przebieg „bitwy pod piramidami”,c) historia Kazimierza. Więcej »

 • Kordian - geneza

  „Kordian” powstawał w czasie pobytu Juliusza Słowackiego w Szwajcarii (1833-35). Dzieło było tworzone pod wpływem sporu ideowego pomiędzy Słowackim i Mickiewiczem, który w tym czasie zyskał już miano narodowego wieszcza. Młody poeta starał się nie tylko udowodnić własny talent; Mickiewicz mocno... Więcej »

 • Kordian - czas i miejsce akcji

  Akcja dramatu rozpoczyna się 31 grudnia 1799 roku w górach Karpackich (przy chacie czarnoksiężnika Twardowskiego). Kolejne epizody mają miejsce: na wsi (dom Kordiana), w Londynie (James Park), w Dover, w Watykanie, we Włoszech, na szczycie Mont Blanc, w Warszawie (plac przed zamkiem królewskim, Plac... Więcej »

 • Kordian - opracowanie (problematyka)

  „Kordian” Juliusza Słowackiego powstawał podczas pobytu poety w Szwajcarii. Słowacki opuścił Paryż po zaognieniu sporu z Mickiewiczem. „Wieszcz” naraził się młodemu poecie surową krytyką jego liryki. Ponadto umieścił w III części „Dziadów” jednoznacznie negatywną postać... Więcej »

 • Kordian - bohaterowie
Komentarze (2)
5 + 2 =
Komentarze
ADMIN • 2015-12-28 09:34:28
Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Błąd poprawiony.
anonim • 2015-12-20 15:17:56
*winkelriedyzm, winkelriedyzmem